Emoce nás ovládají, jsme ve vleku dopaminu, říká psychiatr
Mozek je dokonalý systém. Každý z jeho neuronů funguje jako vysoce výkonný procesor, což je vysvětlení i pro zdánlivě nevysvětlitelné. „Například intuice může být ve skutečnosti velmi složitý výpočet. Mozek totiž analyzuje i data, kterých si vědomě nevšimneme,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví.
Na začátek tu máme jednu – pro mnohé špatnou - zprávu. Bez emocí se neobejdeme. Navzdory veškerému technologickému i vědeckému pokroku se totiž stále chováme jako naši pravěcí předkové.
Čtěte také
„Naše chování je motivováno snahou dostat se do situací, které jsou příznivé pro náš organismus a které jsou spojené s takzvaným mechanismem odměny,“ vysvětluje psychiatr. „Neustále kontrolujeme své emoce a upravujeme své chování tak, abychom vyhledávali situace, které vyvolávají příjemné emoce.“
Právě v emocích, byť příjemných, se přitom skrývá mnoho nebezpečí. A to z obou stran. Na jednu stranu tak hrozí jejich zploštění, na druhou stranu se může stát, že po dopaminu začneme bažit až nezdravě.
„S dopaminem jsou spojeny i drogy nebo třeba slané, tučné a sladké jídlo,“ varuje Jiří Horáček. „Někteří lidé navíc mají sníženou citlivost vůči dopaminu, proto vyhledávají hraničnější zážitky, aby získali pocit odměny: jsou to třeba gambleři, narkomani, ale také třeba dálkoví běžci.“
Jak vědci vysvětlují regresní terapii a vzpomínání na „minulé životy“? A jak naši mysl ovlivňují halucinogeny?
Související
-
Podpora lidí je fantastická, to nám pomáhá, pochvalují si pražští záchranáři
Zásoby máme z různých zdrojů, ochranné pomůcky sháníme, kde můžeme, přibližují Jana Poštová a Norbert Bidrman z pražské Záchranné služby. Co vše dnes obnáší jejich práce?
-
Strach z koronaviru je normální, pozor si ale dejte na poruchy úzkostného spektra, varují odborníci
Máte strach ze šíření koronaviru? Podle psychologů se nemáte za co stydět. Úzkost je podle nich jednou z přirozených reakcí, která lidem umožňuje přežít.
-
„Mužský přechod“? Může nastat i u mladších ročníků, tvrdí urolog Libor Zámečník
Urolog musí být i dobrý psycholog. Pole jeho působnosti je totiž navýsost intimní. „Někteří pacienti-muži dokonce preferují lékařky,“ popisuje Libor Zámečník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.