Elektronické recepty jsou od ledna povinné. Lékaři neskrývají rozpaky

2. leden 2018
Elektronický recept

S prvním pracovním dnem nového roku přišla také první vážnější zatěžkávací zkouška pro systém elektronických receptů. Čeští lékaři mají od letoška povinnost předepisovat pacientům léky elektronicky. Někteří lékaři upozorňují ale na to, že systém není spolehlivý, a může být pro pacienty i nebezpečný.

Z celkového počtu bezmála třiačtyřiceti tisíců lékařů se jich do systému dosud nezapojilo téměř osm tisíc. Pokud bude schválen pozměňovací návrh zákona předkládaný ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem k projednání v lednu, neměla by jim za nedodržení této povinnosti letos hrozit pokuta. Lékaři ale také upozorňují, že systém není zcela spolehlivý a místopředseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák upozornil na případ, kdy recept byl v úložišti zaznamenán sice pod správným číslem, ale pod jiným jménem pacienta, což pro něj nese riziko vydání nesprávného léku a zdravotní nebezpečí.


Mistrem digitalizace státní správy je v osmadvacítce bezpochyby Estonsko. Bezprostředně po odtržení od někdejšího Sovětského svazu vsadilo na rozvoj technologií a internetu a dnes jsou všichni Estonci vybaveni čipovou kartou s pinem, kterou vyřizují daně, volí, používají ji u lékaře i pro recepty a dokonce i pro parkování a městskou dopravu.

V elektronizaci společenského života jsou na špičce Spojené státy. Tam se na dálku uzavírají nájemní smlouvy, řeší se doručovací služby a peněžní hotovost v zemi prakticky nepotřebujete. „I elektronické recepty zde fungují už řadu let,“ potvrzuje Karel Pacák, český lékař a vědec a přední světový odborník na výzkum neuroendokrinních nádorů. Dlouhá léta vede příslušné oddělení v Národním institutu zdraví v Bethesdě u Washingtonu a elektronické recepty má docela rád. Ve své praxi je však, stejně jako každý jiný americký lékař, používat může, ale nemusí. „Lékař ve Spojených státech stále může recepty vypisovat i ručně, případně jen zavolat do konkrétní lékárny a rovnou lék objednat ústně,“ dodává Pacák.

Podobnou alternativní praxi by u nás patrně uvítala i řada lékařů, kteří slouží třeba pouze jednou týdně v obcích a investice do zařízení se jim nevyplatí nebo ti, kteří již přesluhují a osvojení nové technologie je zatěžuje do té míry, že zvažují ukončení praxe.

Spustit audio
  • Reportáž