Dvacetimetrová fronta na cigarety. Češi vyráží do Polska za předvánočními nákupy

Podobně jako o minulých víkendech i dnes tisíce Čechů vyráží do Polska za předvánočními nákupy. Lákají je nízké ceny. Polská vláda totiž v únoru kvůli vysoké inflaci snížila daň z přidané hodnoty. „Parkoviště u obchodních řetězců jsou slušně zaplněná. Žena, která tu vybírá parkovné, mi v nadsázce řekla, že se sem vejde celé Česko,“ popisuje reportér Jakub Vik z města Kudowa Zdrój nedaleko Náchoda.

Pro jaké potraviny nebo jiné zboží jezdí Češi do Polska nejčastěji?

Čtěte také

Jak jsem s některými nakupujícími mluvil, tak povětšinou odpovídali jednoduše – pro všechno. Například dvě ženy z Jaroměře už v sedm hodin ráno měly nakoupené dva plné košíky potravin z jednoho ze supermarketů. Za stejný nákup v Česku by podle jejich slov daly dvojnásobek toho, co tady. Levnější jsou tu také tabákové výrobky. Právě tady u vchodu do tržnice, kde zrovna stojím, se teď tvoří dvacet metrů dlouhá fronta na cigarety.

Lidé z Česka do Polska taky jezdí tankovat benzin nebo naftu. Tak jaké jsou aktuální v příhraničí ceny pohonných hmot?

Zatímco v Náchodě řidiči nakoupí litr Naturalu 95 za necelých 36 korun, hned za hranicemi u stejného obchodníka zaplatí šest zlotých a 69 grošů, což je zhruba necelých 35 korun. Naopak nafta teď vyjde o něco lépe v Česku, kde stojí litr skoro 38 korun, zatímco v Polsku necelých osm zlotých, tedy přibližně o tři koruny navíc. Ty rozdíly se v poslední době zmírnily, například na jaře se dalo při nákupu v Polsku na liru nafty i benzinu ušetřit i sedm až devět korun.

autoři: Vojtěch Bidrman , prh
Spustit audio

Související