Dům na půli cesty v Kostelci-Štípi u Zlína

Na úplném počátku byl dobrý úmysl a dnes už se stal z celé kauzy boj. Občanské sdružení Pod křídly chce v Kostelci-Štípi u Zlína postavit tak zvaný dům Na půli cesty a to s požehnáním zlínského magistrátu. Vyučeným mladým lidem, vycházejících z dětských domovů a také dětem z pěstounských rodin, těm má zkrátka ulehčit vstup do života. A přesně takový dům má ve Štípi vyrůst, a to na kraji vznikajícího satelitního městečka.

U obyvatel Kostelce-Štípi se však zvedla nečekaná vlna odporu a vznikla petice, která je stále v oběhu. Místní obyvatelé, především z řad majitelů domů a pozemků, Dům na půli cesty odmítají. Předsedkyně občanského sdružení Pod křídly Emilie Smrčková se chtěla pokusit na schůzce s odpůrci vysvětlit nesmyslnost jejich konání. Jak nám ale řekla, k argumentaci se však ani nedostala.

Emilie Smrčková: Na té schůzce padaly důvody, které se hlavně týkaly, a to se tam hodněkrát opakovalo, rodinných domů, bazénů, ztrácení hodnoty třeba těch domů a těch jejich pozemků, když se tam postaví takový dům.

Pavel Sedláček: Měli strach z něčeho takového?

Emilie Smrčková: Z toho měli velký strach, mluvilo se z jejich strany ne o dětech, ale o kriminálních živlech, takže toho se obávali, a moje argumenty, když jsem jim chtěla vysvětlit, jaké děti tam jsou, tak mě nějak nepustili ani ke slovu.

Pavel Sedláček: Předseda petičního výboru Petr Křemének vypjatou atmosféru setkání připouští.

Petr Křemének: Na té schůzce to bylo všecko takové velice hektické, těch lidí tam byla celá řada, někteří z nich vystupovali velice ostře. Jako nějaká konstruktivní debata na toto téma tam nebyla možná.

Pavel Sedláček: Zajímavé je, že v petici se o kriminalitě nebo o snížené ceně domů a pozemků nehovoří. Místy jsou tam důvody, které vedou k pousmání, jako příklad uveďme, že by to mládež z Domu na půli cesty měla daleko za kulturou či také že tu pro ně nejsou vhodná dopravní spojení a podobně. Petice dokonce žádá, aby místo Domu vznikl kruhový objezd nebo autobusová zastávka. Odpůrci výstavby stupňují tlak, založili své občanské sdružení a chtějí se vložit do stavebního řízení.

Jan Římský: Občanské sdružení je zaregistrované, jmenuje se Občanské sdružení Kostelec-Štípa.

Pavel Sedláček: Pan Jan Římský připouští, že signatáři petice mohou vše hodně protáhnout.

Jan Římský: Pokud zasáhneme do stavebního řízení, tak mají právo se proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolat a následně podat žalobu proti rozhodnutí stavebního úřadu, to pak záleží na činnosti soudu, jak dlouho se tím budou zabývat, těžko to můžeme odhadnout, může to trvat i nějaký rok.

Pavel Sedláček: Je to až neuvěřitelné, jak se může civilizovaný člověk bát čtyřiceti mladých lidí, kteří prošli dětskými domovy nebo pěstounskou péčí. Dům na půli cesty má mít pět bytů, kde v jednom bude rodina, která ohlídá velmi přísný režim u všech ubytovaných. Devatenáctiletá Petra Dulá v jednom Domě na půli cesty bydlí a to ve Valašském Meziříčí. Má ona špatné zkušenosti s okolními obyvateli?

Petra Dulá: Ano.

Pavel Sedláček: Tady se mluví o tom zlínském projektu Domu na půli cesty, jaké vy s tím máte zkušenosti?

Petra Dulá: Já si myslím, že to je všechno, ten barák prostě by se měl postavit a ty sousedy to nezajímá, ty zajímá prostě to, že jsme tam, a to je pro ně to špatné.

Pavel Sedláček: I když se povede dům ve Štípi postavit, iniciátorka Emilie Smrčková ví, že to budou mít jeho obyvatelé s místními velice těžké.

Emilie Smrčková: Bojím se toho, až se to postaví, tak takového toho prvopočátku, než ty lidi pochopí, že opravdu vedle nich žijí normální děti, takže je budou asi pozorovat. Trošku se bojím toho, aby na ty děti nesvádělo to, co udělají třeba jejich děti, z dobrých rodin.

Pavel Sedláček: Přes ty obrovské komplikace jste stoprocentně rozhodnutí, že se nevzdáte, že nebudete hledat variantu číslo dvě?

Emilie Smrčková: V žádném případě, každopádně půjdeme za tím, a chtěla bych těmhle lidem ukázat, že opravdu v dětských domovech jsou lidé.

V pořadu Pod kůži dnes byla jedna velká otázka: Proč v Kostelci - Štípi u Zlína lidé nechtějí tak zvaný Dům na půli cesty.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.