Držitelé zbraní jsou společensky a morálně na výši, tvrdí Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní

16. březen 2016

Evropská komise představila návrh na zpřísnění unijní směrnice o nabývání a držení zbraní, který ale místo na teroristy míří na legální držitele. Pokud by byl zákon skutečně schválen v současné podobě, co by skutečně jeho zavedení do praxe přineslo v České republice, zemi, která je podle Institutu pro ekonomii a mír desátou nejbezpečnější zemí světa?

„Zbraně své legitimní místo ve společnosti mají,“ uvedl v pořadu Pro a proti člen představenstva Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní LEX David Karásek.

Samozřejmě ne v řešení mezilidských vztahů, dodal. „Ostatně zákon o zbraních a střelivu má právě ten účel, aby se nedostávaly do rukou lidem, kteří tyto tendence mají.“

„Je zde ale spousta legitimních účelů jako je sportovní střelba, sebeobrana. A právo na sebeobranu je základním lidským právem,“ tvrdí Karásek.

I když máme stát, který má zaručovat kolektivní bezpečnost, nelze ji zajistit stoprocentně. „Vždy se člověk může dostat do situace, kdy mu stát nemůže pomoci, policista nebude poblíž, a on bude potřebovat se bránit.“


Karásek: „Držitel zbraně musí být bezúhonný, spolehlivý, nesmí být alkoholik a narkoman. Tak se opravdu vytřídí převážná část těch problémových osob. Zbývající okruh držitelů zbraní je společensky a morálně výrazně na výši.“

Místopředseda Strany zelených Petr Kutílek myslí, že je nutné se ptát, jestli chceme žít ve společnosti, kde zbraně jsou běžnou součástí řešení mezilidských vztahů a společenských konfliktů.


Kutílek: „Lidí, kteří si myslí, že je dobré mít zbraň, je jasná menšina. Většina lidí chce aby se regulace zpřísňovala. A je otázka, jestli chceme kulturu držení zbraně chce šířit a podporovat, nebo ji postupně vytlačovat, protože do dnešní společnosti už to nepatří.“

„Osobně si myslím, že chceme žít ve společnosti, kde zbraně nepatří do běžného arzenálu řešení konfliktů. Proto si myslím, že přísná regulace má své místo v moderní společnosti.“

Podle něj bychom si v moderní společnosti neměli hrát na Divoký západ, kde se každý jednotlivě bráníme svojí zbraní.

„Naopak bychom se měli snažit aby dobře fungovala policie a složky státu, které si platíme z daní,“ načrtl svou vizi adekvátní bezpečnosti občanů Petr Kutílek.

autoři: pst , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.