Druhý pokus vyšel. Společnost SpaceX poprvé vyslala do vesmíru lidskou posádku

30. květen 2020

Vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se stala prvním soukromým plavidlem, které do vesmíru vyneslo posádku. Napodruhé se to povedlo v sobotu před půl desátou večer středoevropského času. Astronauti Douglas Hurley a Robert Behnken oficiálně přistáli u Mezinárodní vesmírné stanice v neděli v 16.16 SELČ. Spojení bylo možné sledovat živě na internetové televizi NASA.

Čtěte také

„Je to splněný sen, pro mě i pro všechny ve Space-X. Když jsem společnost v roce 2002 zakládal, popravdě jsem si nemyslel, že se to kdy stane. Tak na 90 procent jsem očekával, že se nám nepodaří ani dostat na oběžnou dráhu menší raketu,“ přiznal jen pár hodin před prvním plánovaným startem zakladatel Space-X Elon Musk.

Ještě v čase T-45 minut, tedy tři čtvrtě hodiny do plánovaného odletu, to vypadalo, že se už ve středu skutečně stane prvním soukromým podnikatelem, kterému se podaří dostat do vesmíru raketu s posádkou.

Řídící středisko potvrdilo astronautům Robertu Behnkenovi a Dougu Hurleymu, že přípravy pokračují a vydalo pokyn k naplnění motorů rakety Falcon 9 palivem.

Loď Crew Dragon zvnějšku připomíná starší typy lodí, jako je Sojuz nebo jako bylo Apollo, je ale vybavena nejmodernějšími technologickými prvky a pojme až sedmičlennou posádku.

Start plánovaný na 27. května byl odložen na sobotu 30. května ve 21.22 SELČ.

Příliš mnoho elektřiny

Jenže počasí se nezlepšovalo tak rychle, jak Space-X a NASA doufaly, a jen 16 minut před možným startem tak padlo finální rozhodnutí – Crew Dragon tentokrát do vesmíru nepoletí.

Astronautovi Dougu Hurleymu nezbylo než poděkovat celému týmu za dobrý pokus a ukončit předletové přípravy. Bouřky, které nad Floridou většinu středečního odpoledne panovaly, totiž sice odezněly, v atmosféře po nich ale zůstalo příliš silné elektrické pole.

Raketoplán SpaceX Crew Dragon připravený ke startu

„Byla tam také docela silná kupovitá oblačnost, což je další limit. Ale hlavně bouřková činnost, která tam byla předtím, po sobě nechala elektrický náboj,“ vysvětlil ve vysílání Radiožurnálu ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

I neúspěch se počítá

A jeho slova krátce po odložení startu potvrdil i ředitel NASA Jim Bridenstine: „V atmosféře bylo zkrátka až moc elektřiny. Neblýskalo se, ale báli jsme se, že pokud bychom odstartovali, mohlo by to blesky vyvolat.“

I středeční odložený start byl ale podle něj pro SpaceX a NASA důležitým milníkem, protože si oba týmy vyzkoušeli takzvaný wet dress rehersal, tedy zkušební odpočítávání, při kterém se začaly motory plnit palivem.

„S astronauty na palubě, v plné výstroji jsme si to ještě takto nikdy nevyzkoušeli – zatím to bylo vždycky bez paliva. Pokaždé, když si něčím takovým projdeme, se toho spoustu naučíme a tentokrát to nebylo jiné. Nasbírali jsme spoustu důležitých dat.“

Mise v národním zájmu

Například publicistu Dušana Majera ale překvapilo, že řídící středisko start s ohledem na počasí neodvolalo dřív: „Předpokládal jsem, že třeba nezačne tankování pohonných látek do nosné rakety. Ale dá se z toho usuzovat, že SpaceX i NASA chtějí ukázat, jak moc jim na této misi záleží.“

Čtěte také

Američané vnímají její start jako záležitost národní prestiže. Posledních bezmála deset let byli závislí na spolupráci s ruskou vesmírnou agenturou, které za tu dobu zaplatili přes 3,5 miliardy dolarů. „To je víc, než stál vývoj rakety Falcon a let této nové kosmické lodi,“ poznamenává Jiří Kolář.

„Když půjde všechno dobře, měli by astronauti zůstat na Mezinárodní vesmírné stanici ISS minimálně měsíc, respektive maximálně 4 měsíce. Bude to záležet na tom, jak proběhne tato ostrá letová zkouška, a také na tom, jak půjdou přípravy dalšího startu, který je plánovaný už na druhou polovinu tohoto roku,“ uzavírá šéf České vesmírné kanceláře.

autoři: Vojtěch Koval , and

Související