Dražba koní vzhledem k nezaplacení pokuty za týrání zvířat

13. duben 2005
Pod kůži

V pondělí 18. dubna se začne na Šumavě dražit ostře sledované stádo koní. Zvířata zabavil chovatelům exekutor, protože nedokázali zaplatit pokutu za týrání zvířat. Na tom by nebylo až tak nic divného, jenže týrání zvířat považuje řada veterinářů pouze za záminku úředníků, kteří chtějí zničit nepohodlné chovatele.

Udělená pokuta totiž činí čtyři sta tisíc korun a odborníci z branže ji považují za jasně likvidační. Za velmi podezřelým případem jsme se vydali na farmu do Tuškova u Kašperských Hor, kde mělo podle úřadů k týrání zvířat docházet.

Věra Kostrouková: My tu dřeme, za to, že nás někdo prostě nechce nechat žít, a já se teď stydím, že pláču, protože teď už je to bezmoc a tak čekáme, až ty naše koně odejdou a pak půjdem s nimi. Protože oni nás žít nenechají, další a další exekuce naskakují, proč a za co?

Lubomír Smatana: O stádo dvaceti koní přišla Věra Kostrouková především kvůli své nízké schopnosti vyjednávat s úřady. Nečetla poštu, nezajímaly jí obsílky a tak se o pokutě dozvěděla ve chvíli, kdy exekutorka klepala na dveře. V den její návštěvy stála chovatelka se svým synem Michalem po kolena v blátě a společně nakládali hnůj.

Michal Kostrouk: V případě, že tady něco bylo někdy v horším stavu, tak to bylo nemocí. My jsme to už takhle přitáhli odněkad, a nebo konkrétně loni se v téhle lokalitě jaksi nacházel travič, kdy teda tady uhynuly v důsledku toho dvě kobyly.

Lubomír Smatana: Pokuta nespadla na farmu v Tuškově z čistého nebe. Na chovatele se dlouhodobě stěžují sousedé a chalupáři, kterým volně pobíhající dobytek znečišťuje pozemky a ruší je po nocích ze spaní.

Projev souseda ze vsi: Tamhle je obchod a když je ten dobytek hnal, nakálí, tam samozřejmě jim to můžou, ten obchod zavřít, že jo. Nebo když tady máte postavený auto, nějaká ta kráva se vám na to postaví, že?

Lubomír Smatana: Podobné stížnosti sousedů musí už léta řešit starostka Kašperských Hor Alena Balounová. Ukazuje mi tlustý fascikl dokumentů a je nekompromisní. Svérázní chovatelé jenom otravují život a je třeba jejich chování potrestat.

Alena Balounová: Je to nejkrajnější možný řešení dlouholetých problémů. Řešili jsme řadu stížností různých úřadů, stížností občanů. Nevedlo to k nějakému konkrétnímu výsledku.

Lubomír Smatana: Zákon vzal nakonec do ruky Městský úřad v Sušici a pod pokutu se podepsal tajemník Petr Novák. Proč zrovna čtyři sta tisíc korun, to vysvětlit odmítl. Jako poctivý úředník ale vycházel z dobrozdání Veterinární správy.

Petr Novák: Já nemůžu vypíchnout jednu věc, že se týraly třeba desítky zvířat, nebo že se týraly dlouhodobě, nebo že se týraly i přes upozornění. To vše pak hrálo roli a pro nás je partnerem prostě Státní veterinární správa, jejíž stanovisko je vlastně velmi důležité ze zákona k tomu, aby se mohlo dál rozhodovat.

Lubomír Smatana: Týrání zvířat je podle Veterinární správy nepochybné, jinak by přece chovatelé nedostali pokutu. Jenže státní veterináři jsou zase úředníci, kteří se po farmě jenom párkrát prošli. To tvrdě kritizuje zvěrolékař Jiří Zelený, který zvířata na farmě Kostroukových pravidelně ošetřuje dva roky.

Jiří Zelený: Veterináři pochybili, protože veterináři tam přijeli a pokud jsem četl tu jejich zprávu, tak tam bylo, že byly vypasené pastviny. Vypasené pastviny v roce 2003 byly všude, ty zvířata v žádným případě hladem netrpěla, no a ani se neobtěžovali zeptat se ošetřujících veterinářů, kteří tam dělají. Tak týrání zvířat jsem u paní Kostroukové v žádném případě nikdy nezjistil.

Lubomír Smatana: Stejný názor má i Blanka Filipová z koňského útulku. Ta převzala několik zvířat k náhradnímu ustájení, než proběhne dražba. Ani ona neviděla žádné známky týrání.

Blanka Filipová: Ta zvířata, která my jsme přebírali, byli to čtyři poníci, tak podle mého názoru byli naprosto v pořádku. Pravda je, že to prostředí, ty stáje a to okolí té farmy není úplně zrovna v pořádku, ale ta zvířata, na nich nebylo vidět žádné známky týrání.

Lubomír Smatana: Kostroukovi s pomocí neznámého sponzora nakonec zaplatili dvě stě tisíc korun. Radovali se však jenom chvíli. Náklady na exekuci a náhradní ustájení okamžitě naskočily o sto padesát tisíc korun a chovatelé jsou zase tam, kde byli. Navíc exekutor nabídne zvířata v dražbě za třetinu odhadní ceny, koně tak na pokutu a náklady nevydělají, proběhne další exekuce a spirála se roztočí.

Jiří Zelený: Co se týče tý pokuty, která je absolutně neadekvátní, je mi to líto, že toto se může v dnešní době prostě stát a považuju to za určitý příměr padesátých let, kdy se mocní rozhodli prostě někoho zlikvidovat.

Lubomír Smatana: Poslední slovo má ještě ministerstvo zemědělství, které může pokutu zrušit. Ze zákona však nemá žádnou lhůtu a může tak nechat celý případ vyšumět do ztracena.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: lsm
Spustit audio

Více z pořadu