Drahokamy jsou nejlepší investice, vědí v Asii. Kromě toho zabírají na spoustu neduhů

Někdo investuje do nemovitostí, jiný spoléhá na stále populárnější kryptoměny. Asiaté už tisíce let věří drahým kamenům. Obchod s drahokamy a polodrahokamy udělal z některých měst v Thajsku doslova Mekku světového obchodu s nádhernými a často velmi drahými kusy.

Bez speciálního povolení se na Chantaburi Talat Ploy, což je asijská obdoba diamantové burzy v Antverpách, nesmí natáčet ani fotit. Přitom kamer je tu prý skoro dvě stě. Kromě toalet se prodejcům, zprostředkovatelům i zákazníkům dívají pod ruce úplně všude.

Univerzální náboženský kámen

„Tenhle modrý lápis je z Afghánistánu. Prodávám dvě různé kvality – dražší je ten tmavý. Pokud nemáte svého vlastního šperkaře, kupte si ho rovnou zasazený do prstenu, vyjde vás to levněji,“ radí mi slečna Sarí.

Buddha stojící, sedící i ležící. To je ulice kameníků v Mandalay

Ne každý dokáže vytvořit sochu Buddhy

Slávu Prahy prorokovala podle legendy mytická kněžna Libuše. Věhlas barmského města Mandalay prý předvídal samotný Buddha. Jestli tušil, že se město stane střediskem řemeslné výroby, to nevíme. Určitě by však mohl být spokojen.

Prodává výhradně modrý lápis lazuli a říká, že v posledních letech se tenhle vzácný kámen dobře prodává i rozdrcený na prášek.

Křesťané jej používají k dobarvení pláště na sochách Panny Marie. Buddhisté s ním zase vylepšují sochy Sidhárty Gauthamy neboli Buddhy. Pokud má v thajských, barmanských nebo tibetských chrámech Buddha modrou hlavu, často za to může právě lápis lazuli.

Nejkvalitnější jsou z Barmy

„U nás v Barmě najdete ty nejkvalitnější kameny na světě. Ale málokdo má na takové zboží peníze, a proto se většina produkce vyváží do Thajska, Číny a Singapuru. Tam jsou zákazníci, kteří dobře zaplatí,“ říká paní Sau-wan.

Její rodinná firma vozí do Thajska barmanský jadeit, o kterém Číňané říkají, že je ještě kvalitnější než jejich domácí. Náhrdelník v podobě malého Buddhy nebo náramek z tohoto minerálu má prakticky každá Číňanka.

Jeden z čínských císařů ho dokonce jedl, protože věřil, že tím dojde až k nesmrtelnosti.

„Na vysoký tlak, na nízký tlak, na zažívací obtíže. A také na mužskou potenci. Prostě tenhle kámen pomáhá úplně na všechno,“ tvrdí jedna ze zákaznic z řad čínských turistek.

„Čínský jadeit byl dlouho považován za nejlepší na světě, ale uznávám, že ten z Barmy je ještě čistší,“ připouští, ale obratem dodává, že ten čínský je zase dražší. Nakupuje u barmanského prodavače. Má tak prý alespoň jistotu, že dostane pravý jadeit a ne bezcennou skleněnou kopii.

Za vyšší cenu může narkomafie

Ceny diamantů letí vzhůru. V Sierra Leone se bude obří kámen, který objevil pastor

03836041.jpeg

V Sierra Leone se bude dražit jeden z největších diamantů na světě. Kámen vážící 709 karátů našel na severovýchodě země místní farář. Podle analytiků je drahokam třináctým největším neobroušeným diamantem. Jeho cena se může vyšplhat na miliony dolarů. Kámen je prozatím v centrální bance v hlavním městě Freetownu.

Ceny drahých kamenů v posledních letech rostou i kvůli čínským celníkům. Prastarou pašeráckou trasu z barmanského státu Šan přes město Ruili do čínského vnitrozemí ovládly narkomafie.

Časté zátahy čínských protidrogových jednotek dopadly i na ty, kteří pašovali drahé kameny. Teď musí naprostá většina nefritu, jadeitu i lápisu přes proclívací střediska. Zaplacené clo si překupník vezme od prodejce a prodejce od zákazníka.

Není všechno drahokam, co se třpytí

A jak skončil můj pokus vybrat kvalitní drahý kámen bez pomoci místních zprostředkovatelů?

„Óóó, to jste nevybral dobře. Tohle není drahokam, je to jen kus skla,“ směje se mladá indická prodavačka. „Nebuďte smutný- kupte ho! Stojí jen 900 bahtů a ochrání vás před každou nemocí.“

Nekoupil jsem a ještě ten samý večer jsem nastydl z hotelové klimatizace.

autoři: David Jakš , and
Spustit audio