Doufám, že inspiruju budoucí nositele Nobelovy ceny, říká popularizátor vědy Michael Londesborough

19. září 2017

Když v roce 2002 přijížděl do Česka, byl prý jen mladým vědcem zamilovaným do boranů - sloučenin boru s vodíkem. Dnes je Michael Londesborough nejen úspěšným chemikem, ale i nadšeným popularizátorem vědy, kteří věří, že Komenského „škola hrou” stále platí.

Na přednášky vědce Michaela Faradaye chodilo v 19. století víc lidí než na operu. Pak si ale lidé najednou začali myslet, že vědě nikdy nemůžou dostatečně porozumět. A tak ji začali ignorovat.

Popularizátor vědy a inovátor Michael Londesborough se to dnes snaží napravit. Prostřednictvím svých přednášek a show už několik let přibližuje vědu školákům a studentům.

„Považuji za povinnost o vědě mluvit, aby bylo pochopení vědy ve společnosti vyšší. Chci, aby mladší generace získaly inspiraci, aby samy začaly něco dělat,” vysvětluje v rozhovoru s Lucií Výbornou. „Doufám, že za mnou jednou přijde nositel nebo nositelka Nobelovy ceny a řekne, že začínal na mých přednáškách.”

Na svých vystoupeních pro děti se zaměřuje především na elektromagnetismus a jeho sílu. „Jdu na to prostřednictvím provádění konkrétních chemických reakcí, například jednoduché syntézy vody. Smíchám vodík s kyslíkem a za velké exploze vznikne voda,” popisuje. „Není to nebezpečné, ale velmi efektivní.”

V Česku tento britský chemik žije už od roku 2002. „Když jsem přijížděl, věděl jsem jen to, že je Praha krásná, ale neměl jsem žádné předsudky. Přijel jsem s otevřenýma očima a bylo to krásné,” vzpomíná.

autor: als
Spustit audio