Doporučený režim při dlouhém cestování

23. červen 2003
Dobrá rada

Blíží se doba dovolených a mnoho lidí bude cestu absolvovat vlastním autem. Ta má svá úskalí, protože to k mořskému pobřeží pro nás někdy znamená i přes tisíc kilometrů. Neměli bychom riskovat a snažit se takovou vzdálenost zdolat najednou. Doktor Jaroslav Větvička tvrdí, že bychom měli dodržovat určitý cestovní režim.

Větvička: Je potřeba každé tři hodiny zastavit a to i v době, kdy se domníváme, že je to zbytečné. Únava přichází skrytě, kumuluje se a projeví v nečekaném okamžiku.

Ač to zní paradoxně, i stání v kolonách je psychicky vyčerpávající a tak by přestávky měly být doopravdy řízeny hodinami a ne našimi pocity.

Větvička: Na počátku cesty nemusí být přestávky nijak dlouhé. Stačí 10 minut, které využijeme ke krátkému občerstvení a návštěvě WC. V pozdějších fázích cesty pak už je zapotřebí určité probuzení organismu prostřednictvím nějaké fyzické činnosti.

Při dlouhých cestách je také důležitá otázka jídla.

Větvička: Měli bychom se vyvarovat toho, abychom se při zastávce najedli natolik, aby nastal stav, kdy se zvýší hladina cukru natolik, že to naše tělo nutí k tomu, aby mělo klid ke strávení potravy. Tím se samozřejmě snižuje pozornost a to za volantem není dobré. Proto by jídlo mělo být rozděleno do menších dávek a mělo by být dobře stravitelné.

Výzkumy prokázaly, že pro udržení pozornosti pomáhá i obyčejná žvýkačka a ačkoli nevěnování se řízení je velmi častou příčinou zbytečných nehod, v případě dlouhé monotónní cesty po dálnici lze udělat pokud jde o jídlo malou výjimku.

Větvička: Drobné potraviny za volantem při dlouhých cestách určitě neuškodí, zvláště v posledních fázích cesty. Nerozptýlí pozornost řidiče natolik, že by mohly při jednotvárnosti cesty být nebezpečné. Větrové bonbóny, ovoce lze doporučit.

Neměli bychom zapomínat ani na pravidelný přísun tekutin. Nejlepší jsou čaje nebo minerální vody a občasná káva na odpočívadle také neuškodí. Mnozí protřelí řidiči pak sáhnou po některém povzbuzujícím nápoji.

Větvička: Funguje to a není to jenom psychologické hledisko, protože tyto nápoje většinou obsahují kofein, byť už je podáván prostřednictvím jiných látek, jako například quarany. Tyto látky mají povzbudivý dopad na organismus, vedou i k vyplavování adrenalinu, což samozřejmě zvyšuje pozornost a pohotovost. Těchto nápojů bychom ale neměli vypít příliš mnoho, protože je prokázáno a v odborné literatuře popsáno, že mohou při nadužívání vyvolat negativní efekt, kdy je sníženo vnímání řidiče a jeho rozhodovací schopnosti v kritických situacích.

autor: pgj
Spustit audio

Více z pořadu