Donald Trump? Chaos, narcismus a psychopatické sklony. Skandální kniha odhaluje zákulisí Bílého domu

11. leden 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kryštof Kozák

V týmu amerického prezidenta panuje chaos, sám Donald Trump prý navíc není dostatečně zdráv na to, aby vedl zemi. Alespoň to tvrdí skandální kniha novináře Michaela Wolffa, která otřásla Spojenými státy. „I kdyby byla jen polovina pravda, šlo by o znepokojivý obraz toho, co se v Bílém domě děje,” soudí amerikanista Kryštof Kozák v rozhovoru s Lucií Výbornou.

„Spousta šéfů největších firem má podobně psychopatické rysy jako Donald Trump. Vyhrocený narcismus je také v americké společnosti poměrně normální. Co je ale problém, je Trumpovo působení v zahraniční politice,” shrnuje Kozák.

Kniha Fire and Fury vznikla na základě rozhovorů přímo s lidmi z Bílého domu. Unikátní kousek se novináři Michaelu Wolffovi povedl i díky chaosu, který v Bílém domě zavládl poté, co byl Donald Trump zvolen. „Kniha zobrazuje atmosféru imperiálního dvora, kde je jasné, které skupiny soupeří o vliv. Na pozadí přitom neustále vidíme chaotickou osobnost Donalda Trumpa,” říká Kryštof Kozák.

Donald Trump se vydání knihy snažil zabránit. Neúspěšně. Na dílo se stály fronty, vydavatel dokonce musel přidat další výtisky. „Lidé se snaží lépe pochopit, co se v jejich zemi děje, z knihy tak je marketingový trhák.”

Ze čtyř procent pravda

Donald Trump dnes rozděluje americkou společnost. Zatímco jedni jsou z jeho prvního roku v úřadu upřímně zděšeni, jiným nevadí ani to, že si jejich prezident příliš nerozumí s pravdou. Například podle renomovaného serveru PolitiFact, který pravidelně zveřeňuje statistiku prezidentových lží, říká prezident Donald Trump pouze ze čtyř procent pravdu, z dvanácti procent částečnou pravdu - a zbytek už jsou jen lži.

Michael Wolff, autor kontroverzní knihy o Trumpovi

Jak Kryštof Kozák vysvětluje, Donald Trump žije ve vlastním světě. „Je přesvědčen o své pravdě, zpětně si tak upravuje minulost, aby mu ladila se současností,” popisuje amerikanista. „V současnsoti je navíc světově proslulý tím, jak útočí na novináře, tím řeší problémy.”

autoři: lvb , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?