Dominik Duka: Jsme super konzumní společnost, pandemie je Boží výzva

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dominik kardinál Duka na zahradě Arcibiskupského paláce v Praze

Letošní Velikonoce bychom díky omezením souvisejícím s koronavirem mohli prožít autentičtěji než kdy jindy. Alespoň to tvrdí kardinál Dominik Duka. „Byl jsem v karanténě, měl jsem čas… a najednou jsem měl víc času věnovat se Bibli,“ přidává vlastní příklad v rozhovoru s Tomášem Pancířem.

V souvislosti s pandemií covid-19 tak Dominik Duka připomíná, že nic se neděje zbytečně. „Především my jako věřící si můžeme říci, že to Bůh musel dopustit. A proč? To už je otázka jiná,“ uvažuje.

V této souvislosti se v poslední době ozývají hlasy s otázkou, zda je možné pandemii považovat za Boží trest. „V poslední části Bible se rozlišuje mezi tím, co Bůh přímo chce, a co Bůh dopouští, například naším jednáním. Dostáváme se tedy k otázce: Je to Boží trest, nebo to máš za to, že jsi dělal hlouposti?“ ptá se Dominik Duka.

„Stali jsme se super konzumní společností, musíme tedy říci, že jde o určitou Boží výzvu. Nejde o trest, jako když se otec rozzlobí a kluka seřeže. Jde o určitou paralelu, ze které ale nemůžeme vinit Boha. Bůh může zasáhnout, ale my sami neseme odpovědnost.“

Jak to je sloužit velikonoční bohoslužby přes internet? A obrací se v poslední době Češi k víře víc než dřív? Poslechněte si odpovědi Dominika Díky v záznamu celého rozhovoru.

autoři: Tomáš Pancíř , als
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...