Dokument King Skate nahlíží do „skejtové“ komunity totalitního Československa

16. září 2018

Adrenalin, adrenalin, adrenalin… Taková slova se často vyskytují v dokumentu nazvaném King Skate, který mapuje skateboarding v totalitním Československu 70. a 80. let. Film režiséra Šimona Šafránka jde do kin 20. září.

„Skaty jsou hezký objekt vizuálně a umělecky, strašně mě bavilo, když jsme za někým šli, kdo nám ukázal ty starý prkna… Jsou to kusy historie,“ přibližuje režisér v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

Klíčovou součástí filmu jsou archivní záběry a autentické fotografie skateboardingu coby západního symbolu v socialistické šedi.

Film King Skate získal nominaci na Českého lva. Stane se nejlepším dokumentem za rok 2018? Podívejte se, s kým o ceny bojuje. O vítězích se rozhodne 23. března 2019.

„Když jsme seděli ve střižně, tak mi došlo, jak každý situace vnímá a natáčí jinak. Jeden si tam dá stativ a natáčí, jak jede slalom, jiný otočí kameru na kamarády a sleduje zábavu,“ říká s tím, že dohromady vzniklo celkem 30 hodin pestrého materiálu.

Skateboard se v totalitním Československu nedal koupit, lidé si ho museli sami vyrobit. Problém byl třeba s kolečky, protože zde nebyl polyuretan, tak se je snažili vyrábět z hokejových puků, granátů nebo z gumových palic. „Byla to hodně pionýrská činnost,“ říká.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.