„Dokážeme předhonit seizmickou vlnu,“ popisuje český geofyzik. Čidla rozpoznají zemětřesení během desítek milisekund
K záchraně života před zemětřesením může stačit pár vteřin, alespoň to si myslí geofyzik Václav Kuna, který v Nepálu testuje systém včasného varování. Dokázal sestrojit jednoduchá a méně nákladná čidla, která poznají začátek zemětřesení během prvních otřesů.
„Dokážeme předhonit silnou seizmickou vlnu, která putuje rychlostí 4 km/s a ten čas potom dokážeme využít k tomu, abychom dali lidem varování a ti vyběhli z budovy nebo se schovali pod stůl,“ říká Václav Kuna z geofyzikálního ústavu Akademie věd. Jednoduché měřící stanice jsou propojeny internetovou sítí.
Senzor je menší než krabička od mýdla
Vědci stále nedovedou předpovědět, kde zemětřesení začne, když už ale začne, vědí, že se bude šířit ve dvou vlnách. První je slabší, druhá silnější. Pro včasné varování proto stačí i jednoduché senzory. Svou práci odvedou, i kdyby je potom měla silnější vlna zničit. Senzory jsou menší než krabička mýdla.
Čtěte také
„Systémy včasného varování před zemětřesením už na několika místech ve světě fungují. V Kalifornii se používají vysoce kvalitní senzory. Pořizovací cena je třeba milion korun, což si země jako Nepál nemůžou dovolit,“ dodává geofyzik.
Čeští geofyzikové mají zkušenosti například s měřením otřesů na Chebsku. „Tady je senzor v šachtě, která je zhruba pět metrů hluboká. Je důležité, aby snímač měl kontakt se skalním podložím,“ popisuje seismolog Josef Horálek.
K analýze stačí milisekundy
Tak citlivé měřiče ale v systému včasného varování nejsou potřeba. Důležitější je, aby dokázaly rozpoznat začátek zemětřesení od jiných otřesů, pokračuje Václav Kuna: „Sbíráme data ze všech senzorů, takže během několika desítek milisekund spočítáme, jestli jde o zemětřesení, nebo jestli jen někdo bouchl dveřmi nebo dupl blízko senzoru,“ upřesňuje.
Nepálská síť včasného varování je zatím v testovacím provozu. Novější čidla budou mít navíc napájení z baterií a více možností k připojení a zálohování dat.
Související
-
Stát na zemětřesení Turky vůbec nepřipravil. Lidé umírají i kvůli neinformovanosti, říká odbornice
Může turecké vedení včetně prezidenta Erdogana očekávat kritiku kvůli laxnímu zajištění bezpečnosti obyvatelstva před zemětřesením? Bude mít neštěstí i politické dopady?
-
Zdravotníci, technici a kynologové. Čeští záchranáři vyrazili na pomoc Turecku
Čeští záchranáři vyrazili na pomoc do zemětřesením zasaženého Turecka. Jaké je složení tzv. USAR týmu a jak jejich práce probíhá?
-
Před rokem zasáhlo Nepál ničivé zemětřesení. Vesnice Simthálí...
Dnes je to právě rok co Nepál zasáhlo katastrofální zemětřesení. Otřesy o síle 7,8 stupně zabily víc než osm tisíc lidí a další tisíce zranily. Destrukce zasáhla ve...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.