Dočkají se pacienti bezplatného očkování proti klíšťové encefalitidě?

19. listopad 2018

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že rozšíří seznam očkování, která by pacientům hradila zdravotní pojišťovna. Nově by kromě tetanu, záškrtu nebo třeba příušnic mohli lékaři bezplatně očkovat taky proti meningokokovým infekcím nebo proti klíšťové encefalitidě. Podmínky ministerstvo teprve ladí.

Meningokovou infekcí se ročně nakazí desítky lidí. Několik z nich nemoc dokonce zabije, jak ukazují data Státního zdravotního ústavu. Stovky lidí se taky každý rok léčí s klíšťovou encefalitidou. A to i přes to, že oběma nemocem se dá předejít očkováním.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby od roku 2020 hradila pojišťovna vakcíny proti meningokokovi, klíšťové encefalitidě a v další fázi i proti rotavirům a planým neštovicím.

Pacienti si ho ale musí platit sami, pojišťovna jim vakcíny neuhradí. Několikatisícová částka je tak často odradí. Potvrzuje to i Irena Kudrnovská, praktická lékařka a členka Sdružení praktických lékařů, podle které momentálně vakcína v lékárnách stojí kolem 800 Kč.

Souhlasí také s plánem ministerstva, podle kterého by stát očkování hradil. „Bylo by to úžasné. U nás je proočkovanost jenom sedm procent, zatímco například v Rakousku mají 97 procent proočkovanosti proti klíšťové encefalitidě,“ popisuje.

Celá rodina zaplatí více než za dovolenou

Ministerstvo zatím nemá jasnou představu, jestli by pojišťovny hradily vakcíny všem, nebo jen některým pacientům podle věku a taky rizikovosti.

„Dobře by bylo proočkovat všechny, ale obávám se, že při těchto cenách na to nebude,“ připomíná Kudrnovská s tím, že když se má očkovat celá čtyřčlenná rodiny proti klíšťová encefalitida, tak to stojí více než celá dovolená.

autoři: Jiří Chum , prh
Spustit audio