Doba na uvolnění opatření ještě nenastala. Cesty mimo okres by měly zůstat zakázané, říká viroložka
Dokážeme antigenními testy odhalit dostatek osob nakažených koronavirem? Neměly by se testy opakovat častěji? A kdy a podle jakých parametrů bychom mohli uvolňovat omezující opatření? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byla viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK a výzkumného centra BIOCEV.
Už třetí týden u nás platí nejpřísnější protikoronavirová opatření. Původně je vláda vyhlásila právě na tři týdny. Myslíte si, že je namístě uvažovat o nějakém rozvolnění?
Je mi to líto, ale myslím si, že doba na velké uvolnění ještě není. Souhlasím s tím, že by se uvolnilo sportování a cestování v rámci okresu. Velké uvolnění jiného typu by ale nastat nemělo.
Čtěte také
To znamená, že i cesty mimo okres by podle vás měly zůstat zakázané?
Zatím ano, protože situace u nás není dobrá.
Jak dlouho by ta opatření měla ještě platit?
To neumím předpovědět, záleží na tom, zda půjdou čísla dolů. Minimálně se doporučuje uvažovat o nějakém zásadním uvolnění, jako je uvolnění pohybu nebo návrat dětí do škol, při tisíci nakažených za den a méně.
Emoce na sociálních sítích v posledních dnech budí zásahy strážníků proti těm, kteří na veřejnosti nenosí roušky. Ministr Blatný (za hnutí ANO) ve čtvrtek hájil povinnost nosit venku roušky i v případě, kdy okolo není nikdo jiný. Z odborného pohledu je opravdu tak velké riziko, když člověk nebude mít venku roušku?
Je třeba rozlišit to, že máme nějaká nařízení a jestliže řekneme, že roušky musíme nosit jen tady a tam, tak to lidé dodržovat nebudou. Roušky jsou zcela zásadním opatřením. Je ale potřeba uvažovat selským rozumem. Pokud půjdu přes město, tak mám respirátor, ale když půjdu v lese, kde nikoho nepotkám, tak si ho samozřejmě sundám. Něco jiného je, když půjdu po ulici, kde budou lidé, a když půjdu po ulici v noci, kde nikoho nepotkám. V dnešní době je ale zcela zásadní, aby si lidé uvědomili, že nošení roušek a respirátorů pomůže.
Související
-
Podcenili jsme prevenci, v červnu můžeme být až na 40 tisících mrtvých, varuje epidemiolog Smejkal
Epidemiolog pražského IKEM srozumitelně vysvětluje současná opatření a to, jak v praxi fungují. Poslechněte si celý podcast.
-
Negativní samotesty ve statistikách nemáme. Kouzlo plošného testování je v opakování, říká Dušek
Proč ve statistikách ubývá počet osob nakažených koronavirem, když firmy od minulého týdne povinně testují své zaměstnance? Odpovídal ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
-
Ambulance by měly převzít lehčí covid pacienty, aby nezahltili nemocnice, říká Běhounek
Stačí současná opatření snížit tempo šíření nákazy? Jak jinak postupovat v boji s covidem-19? Vladimír Kroc se ptal lékaře a bývalého hejtmana Jiřího Běhounka z ČSSD.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin po hovoru s Trumpem souhlasil s přerušením útoků na energetiku Ukrajiny na 30 dní, uvedl Kreml
-
Spalovací motory chceme tak dlouho, jak to bude možné a jak bude zájem, popisuje Jahn ze Škoda Auto
-
Ševčík končí ve vedení Národohospodářské fakulty. Rektora obviňuje z vydírání a politického nátlaku
-
Ukrajina je pro zastavení útoků na energetické objekty, řekl Zelenskyj. Chce brzy mluvit s Trumpem