Do Prahy přijela bezpečnostní delegace z Palestiny. Chce pomoci s vyšetřováním

1. leden 2014

Palestinci poslali do Prahy delegaci bezpečnostních expertů, kteří mají být nápomocní při vyšetřování smrti velvyslance Džamála al Džamala. Tým dorazil do české metropole už dnes odpoledne. Palestinské ministerstvo zahraničí také podle svého vyjádření povolilo českým úřadům, aby ve velvyslancově rezidenci prováděly veškeré úkony potřebné k objasnění případu.

Ministerstvo zahraničí Palestiny už smrt svého velvyslance v Praze oficiálně oznámilo a označilo Džamála al Džamala za mučedníka.

Palestinská a další arabská média o úmrtí velvyslance informují. Žádné náznaky o tom, že by šlo o útok na velvyslancovu osobu, podle arabského tisku zatím neexistují.

Média také citují české ministerstvo zahraničí, podle kterého došlo k výbuchu několik minut poté, kdy velvyslanec otevřel trezor ve své nové rezidenci. Trezor údajně nedávno převezl ze svého původního bydliště v pražské Troji.

České ministerstvo zahraničí nechce smrt velvyslance nijak komentovat.

Čtěte také

Příjezd palestinské bezpečnostní delegace do Prahy už potvrdil Mluvčí palestinské ambasády Nabíl el Fahel. Tělo velvyslance Džamála al Džamala převezou a pohřbí na přání jeho sourozenců v Rámalláhu.

Fahela prý překvapilo, že měl trezor výbušný bezpečnostní systém. „Myslel jsem, že se zhodnotí věci v tom trezoru a ne zabije ten, který špatně manipuluje. To slyším poprvé. Nevím, jestli je to technická vada… opravdu nevím,“ řekl Českému rozhlasu Nabíl el Fahel. Nicméně podle policie mohl explodovat zabezpečovací systém, který byl součástí trezoru.

Podle palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, vybuchl trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Nacházel se prý po léta ve starém palestinském velvyslanectví v Praze a pak ho přemístili do objektu, který má ambasáda využívat, a velvyslanec Džamál al Džamal se chtěl seznámit s jeho obsahem.

Podle ministra zahraničí Málikího nenastal výbuch hned ve chvíli otevření trezoru, ale až několik minut poté. Velvyslanec ještě stihl poslat svou manželku pro tužku a papír, aby mohl sepsat obsah kovového trezoru. Exploze zřejmě nastala ve chvíli, kdy velvyslanec sáhl dovnitř a aktivoval tak bezpečnostní zařízení. Málikí také uvádí, že výbuch nebyl nijak silný, těsná blízkost velvyslance ale způsobila jeho smrtelná zranění.

Jak mohl šéf palestinské diplomacie taková fakta znát, bude zjišťovat i česká policie.

Čtěte také

autoři: mac , Marína Dvořáková , Zuzana Petráňová
Spustit audio