Do 10 minut jsme na jakémkoliv místě Prahy, tvrdí hasič Jan Havrda

31. prosinec 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hasiči nacvičovali zásah při požáru na zámku v Duchcově

Nepořádek, hořící odpadkové koše na náměstích a bujaré popíjení. Co si pod tímto popisem představíte? Hasič Jan Havrda především silvestrovské oslavy, které často prožívá čistě pracovně. Na co si dát během oslav konce roku pozor?

Jan Havrda pochází z hasičské rodiny. A jak připomíná, pro tuto profesi je podstatná nejen fyzická kondice, ale i psychická odolnosti. Také proto bývá u složitějších zásahů k dispozici psycholog, který hasičům pomůže. „Nikdy mě nenapadlo, že bych skončil,“ tvrdí.

Čtěte také

Slova díků však od lidí slyší jen málokdy. Proto například čas od času zavzpomíná na jeden neobvyklý případ. „Vyndávali jsme sedmiletému dítěti ruku z výtahu, kam si ji přiskříplo,“ přibližuje. „Rodiče mě oslovili a poděkovali,“ dodává.

Jako člen hasičské rodiny závidí svým předkům některé případy. „Řešili hlavně velké požáry. Nikdo tehdy neměl mobil. A než někdo oheň ohlásil, požár měl čas se rozvinout,“ přibližuje. A tak paradoxně závidí to, co běžným lidem nijak neschází.

Jan Havrda, hasič

„Dnes máme rychlejší techniku, takže na místo dorazíme dřív. I pokrytí v Praze se zlepšilo,“ vysvětluje Jan Havrda. Každý kout Prahy je tak dostupný nějakou hasičskou technikou do pouhých 10 minut.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio