Díky UNESCO se chrám Narození Páně v Betlémě dočká opravy

Celý katolický svět 24. prosince upírá pozornost k palestinskému Betlému, kde se podle křesťanské legendy narodil Ježíš Kristus. Místo biblického příběhu se skrývá v jeskyni pod impozantním chrámem Narození Páně. O památku se dělí tři církve. To se podepsalo i na jejím stavu. Až teď se po letech chátrání dočká potřebné opravy. K záchraně baziliky nakonec může přispět i vysoká politika a nedávné přijetí Palestiny za člena UNESCO.

„Rekonstrukce ještě nezačala, doufáme, že se uskuteční příští rok. Pokud vím, shodly se na tom všechny tři církve. Peníze už na to dala palestinská vláda a čekáme i příspěvky od zahraničních vlád a od UNESCO,“ říká mi ve své vánočně nazdobené kanceláři starosta Betléma Viktor Batársa. Pojďme však přímo k místům, kde se podle biblické legendy Ježíš narodil.

Na první pohled je středověká bazilika úžasně zachovalou památkou, ke které trocha ošuntělosti bytostně patří. Odborníci ale varují, že zatékající střecha, nahnilé trámy a místy padající omítka mohou přinést tomuto unikátu světového významu zkázu.

Na členství v UNESCO prý má Palestina právo

„Usilujeme o zapsání baziliky Narození Páně i 19 dalších objektů na území Státu Palestina na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Betlémský chrám je z nich asi nejdůležitější,“ zdůrazňuje člen palestinského vyjednávacího týmu Xavier Abú Íd.

Palestinský policista sčítá kvůli statistice betlémské poutníky

Zmiňuje nedávné mezinárodní spory. Během nich byla Palestina přes odpor Izraele a pár dalších zemí včetně České republiky přijata do světové kulturní organizace.

„Členství v UNESCO je právem Palestinců. Bylo opravdu zvláštní, když země s tolika památkami světového významu dosud v UNESCO nebyla. Nemohla tak tyto kulturní poklady ani udržovat, jak se očekává. Členství v UNESCO určitě pomůže nejen chrámu Narození Páně, ale i dalším památkám, jako je klášter Mar Sába nebo Cesta patriarchů mezi Jeruzalémem a Betlémem,“ vypočítává palestinský vládní činitel Abú Íd.

Křesťanské církve opravu zajistit nedokázaly

Jenže chystanou rekonstrukci brzdila daleko zásadnější věc – spory uvnitř světoznámé baziliky, která se každý den plní stovkami poutníků. Zásah palestinské vlády tak není žádná svévole, ale naopak velmi chytré opatření, bez kterého by chrám Narození Páně trpěl dál.

Logo

Spravují ho tři církve – katolická, arménská a řecká ortodoxní. Ty však nejsou už desítky let schopny se na renovaci dohodnout. Tím ji vlastně oddalují.

Pokud teď přijdou peníze od palestinské vlády a zahraničních dárců, bazilika se začne opravovat. A křesťanští hodnostáři si zachovají tvář, protože nebudou muset ustupovat konkurenčním církvím.


Zvětšit mapu: chrám Narození Páně v Betlému se díky UNESCO zřejmě dočká opravy

Spustit audio