Díky handbiku Saša rozkvetla, říká o nadějné desetileté hendikepované závodnici maminka

25. červen 2018

Umožnit hendikepovaným dětem zažít vítr ve vlasech a radost ze sportu, tak shrnuje Karolína Dadejíková důvody, proč se v organizaci Černí koně rozhodli začít vyrábět handbike kola pro postižené děti. Jedno z nich dostala i desetiletá Saša Borská. Už teď je svými úspěchy velkou nadějí pro paralympijský sport.

2222 km za 111 hodin. „Pomáháme vrátit handicapované do života,“ říká organizátor handy maratonu

Opel Handy Cyklo Maraton je největší sporotvní akce s aktivním zapojením osob napříč handicapy v Česku

Na svém handbiku dokáže neuvěřitelné věci – zdolává táhlé norské kopce, trasu z Prahy do Paříže překonal za 17 dní, dojel z Prahy do Bánské Bystrice, do Říma nebo do Osla. „Největší kopec, který jsem kdy vyjel, byl z Pece pod Sněžkou až na Sněžku,“ vysvětluje handbiker a sportovec Heřman Volf, který organizuje Opel Handy Cyklo Maraton 2015.

Organizace Černí koně jako jediná v Česku vyrábí handbike kola pro děti. „Výrobci dospělých kol přemršťují ceny do statisícových hodnot. Proto jsme se rozhodli, že zkusíme dětský handbike vyrobit sami a srazit cenu co nejníž,“ vysvětluje Karolína Dadejíková.

Ale i když se podařilo snížit náklady na výrobu na minimum, stále je jeho cena 50 tisíc korun. To představuje finanční zátěž, kterou si rodiny s postiženými dětmi mohou jen těžko dovolit.

Rodiče, se kterými se setkávám, říkají, že děti najednou díky handbiku baví rehabilitovat. Dělají to s radostí.
Karolína Dadejíková z neziskové organizace Černí koně

Pomoc pro tělo i duši

„Kdybych věděla, jak bude z kola šťastná, možná bych si na kolo i půjčila. Ale zpočátku patří pro rodiče mezi finanční priority rehabilitace, vozík, lázeňské pobyty a spousta dalších položek, které je potřeba doplácet,“ říká maminka desetileté Saši Michaela Borská.

Nezisková organizace proto přišla s nápadem, že kolo následně koupí sponzor a věnuje ho konkrétnímu dítěti nebo rehabilitačnímu zařízení. V loňském roce se díky tomu dostala k postiženým dětem první kola.

Projekt se setkal s velkým úspěchem, a tak se organizace Černí koně rozhodla letos uspořádat i první ročník českého dětského poháru v závodech handbiků.

Saša už je ve věku, kdy si svůj hendikep stále více uvědomuje a limituje ji. Teď najednou s handibikem úplně rozkvetla. Chlubí se spolužákům, ti chtějí vidět medaile nebo si půjčit handbike. I pro psychickou stránku je to neskutečné plus.
Michaela Borská

„Děti chceme motivovat mimo jiné i tím, že dětské závody stavíme k závodům dospělých a snažíme se z dospělých závodníků udělat pro děti vzory. Aby viděly, že jde dosáhnout úspěchu, medailí a třeba i paralympijské účasti,“ říká Karolína Dadejíková.

Vzhůru na Tour de France

Desetiletá Saša Borská tráví na kole šest dnů v týdnu. K tomu navíc dvakrát týdně trénuje plavání. Při sportování si také našla nejlepšího kamaráda. Teď ji díky handbiku čeká další úžasný zážitek – před ní je možnost vyjet si jednu horskou etapu Tour de France.

Sport, krajina i lidé. To všechno je Tour de France

Tour de France

Čím je pro vás Tour de France? Jednou ze sportovních událostí roku, závodem známým hlavně svými dopingovými skandály, nebo spíš příležitostí pokochat se rozmanitou francouzskou krajinou? Tour de France dnes má mnoho tváří. Deset dnů před startem 100. ročníku slavného cyklistického závodu proto na Radiožurnálu startuje seriál, který se na „starou dámu“ pokusí podívat tak trochu jinak…

Kromě běžných kol se nyní totiž začaly vyrábět i elektrohandbiky, které díky pomocné síle motoru umožňují radost z jízdy na kole i dětem, které nemají dost silné ruce na to, aby utáhly normální handbike.

„Naším cílem je vyjet s dětmi na cestu po Evropě, kde chceme tyto handbiky představit, a nechat je vyjet etapu Tour de France. Cílem je ukázat lidem, že i s takovýmto hendikepem lze dosáhnout i takto vysokých cílů,“ představuje plánovaný projekt Karolína Dadejíková.

autoři: Zuzana Burešová , and
Spustit audio