Digitální dobu žijeme již několik dekád, můžeme si ji spojit s nástupem internetu, říká ekonom Pavel Kysilka

24. únor 2017

Proč si lidstvo zvolilo digitální technologii jako něco, co bude hýbat naším světem? „Digitál nás zbavuje zátěže hmoty. Najednou vše máme v malém mobilu, zpohodlňuje nám to život, ale má i své nástrahy,“ vysvětluje Pavel Kysilka.

Nikdy jsme nebyli moc připraveni na velké technologické inovace. Svět prošel dvěma velkými civilizačními revolucemi. „Nejdřív jsme se odstěhovali ze stepí a lesů na pole. Pak v 19. století z polí k výrobním linkám. Teď se stěhujeme potřetí: z materiálního světa do nul a jedniček.“


Pavel Kysilka je bankéř, zakladatel 6D akademie, která pomáhá manažerům připravit se na digitální dobu, je také prezidentem Smetanovy Litomyšle. V 90. letech byl v dozorčí radě Národního divadla, působil také jako prezident českého Klubu Formule 1. Řídil i měnovou odluku při dělení ČSFR.

„Revoluci nikdo nezavádí. Průmysl 4.0 nikdo nezavádí. Je to přirozený výsledek rozhodování miliard lidí na světě, kteří si koupili chytré telefony, stáhli si aplikace, rozhodování tisíců firem o tom, že některé věci nahradí robotizací. Digitální revoluce je jako motor. Jedním válcem jsou technologické inovace, to nikdy nezastavíme. Druhým je generace mileniálů,“ říká Pavel Kysilka.

Jak se na to můžeme připravit? „Můžeme lidi připravit na to, co je povahou těch technologických změn. Ukázat jim, k čemu může ve firmě, osobním životě i ve společnosti směřovat umělá inteligence, robotizace, virtuální realita... Vždycky za těmito technologickými zlomy přichází změna našich komunikačních i pracovních modelů. A tam už jde něco dohlédnout,“ uzavírá ekonom.

autor: mmk
Spustit audio