Dětské respirátory neexistují, míní výrobci i výzkumníci. Ve zmenšených dospělých se dětem hůř dýchá
Čeští výrobci i výzkumníci upozorňují, že skutečné dětské respirátory neexistují. Ty dětské respirátory, které se objevují v prodeji, jsou podle nich jen zmenšené verze respirátorů pro dospělé. Svou hustotou ale neodpovídají velikosti dětských plic, takže se v nich dětem hůř dýchá.
Na trhu se objevují dětské respirátory vyrobené z materiálu pro dospělé.
„Výrobci si certifikují klasický FFP2 respirátor a pak ho zmenší. FFP2 byly dřív myšleny jako ochrana v lakovnách a v dolech pro horníky,“ uvádí David Pospíšil ze zlínské společnosti Spur, která byla na počátku pandemie lídrem ve vývoji nanomateriálových roušek a respirátorů.
Čtěte také
Nový pojem dětský respirátor je třeba legislativně upravit.
„Chceme ve spolupráci s různými vědními obory dát dohromady podklady k tomu, jak by se dala optimálně vyřešit ochrana dětí respirátory,“ uvedl Jiří Tilhon z Oddělení zkušebnictví a certifikace Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.
Podle mluvčího České obchodní inspekce Jiřího Fröhlicha zatím žádná norma nerozlišuje ochranný materiál pro děti a pro dospělé. Evropská komise k tomuto tématu vypracovala dokument, který teď čeká na schválení.
O nebezpečí respirátorů FFP2 pro děti informuje také majitel společnosti GOOD MASK Martin Lydr na svých weových stránkách.
Související
-
Jak dobře vás ochrání respirátor? Jejich reálná účinnost je nižší než ta deklarovaná, varuje expert
Rouška, nebo respirátor? Česká vláda zmínila možnost zavedení povinných respirátorů v hromadné dopravě, zatím ale čeká, jak si se stejným opatřením poradí v Německu.
-
V Olomouci vyvinuli nanomateriál obsahující stříbro. „Ve světě nemá obdoby,“ říká vedoucí projektu
Přírodovědci z olomoucké univerzity vyvinuli nový materiál na nanoroušky. Pomůže také proti popáleninám nebo při filtraci vody. Textilie vznikla díky novým technologiím.