Dětské respirátory neexistují, míní výrobci i výzkumníci. Ve zmenšených dospělých se dětem hůř dýchá

Čeští výrobci i výzkumníci upozorňují, že skutečné dětské respirátory neexistují. Ty dětské respirátory, které se objevují v prodeji, jsou podle nich jen zmenšené verze respirátorů pro dospělé. Svou hustotou ale neodpovídají velikosti dětských plic, takže se v nich dětem hůř dýchá.

Na trhu se objevují dětské respirátory vyrobené z materiálu pro dospělé.

„Výrobci si certifikují klasický FFP2 respirátor a pak ho zmenší. FFP2 byly dřív myšleny jako ochrana v lakovnách a v dolech pro horníky,“ uvádí David Pospíšil ze zlínské společnosti Spur, která byla na počátku pandemie lídrem ve vývoji nanomateriálových roušek a respirátorů.

Čtěte také

Nový pojem dětský respirátor je třeba legislativně upravit.

„Chceme ve spolupráci s různými vědními obory dát dohromady podklady k tomu, jak by se dala optimálně vyřešit ochrana dětí respirátory,“ uvedl Jiří Tilhon z Oddělení zkušebnictví a certifikace Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.

Podle mluvčího České obchodní inspekce Jiřího Fröhlicha zatím žádná norma nerozlišuje ochranný materiál pro děti a pro dospělé. Evropská komise k tomuto tématu vypracovala dokument, který teď čeká na schválení.

O nebezpečí respirátorů FFP2 pro děti informuje také majitel společnosti GOOD MASK Martin Lydr na svých weových stránkách.

autoři: Roman Verner ,
Spustit audio

Související