Dětská obrna, snížení počtu onemocnění

12. červenec 2002
Zdraví

Evropa byla vyhlášena oblastí bez výskytu dětské obrny. Od roku 1988, kdy se začal plnit program na likvidaci této nemoci, byly zatím zaznamenány jen dvě lokality bez jejího výskytu - oba americké kontinenty a oblast západního pacifiku. Letos k nim tedy přibyla i Evropa.

Dětská obrna je vysoce nakažlivá virová infekce. Napadá nervový systém a může způsobit trvalé ochrnutí. Pokud zasáhne dýchací svaly, může vést i ke smrti. Obrna je neléčitelná, můžeme jí předcházet pomocí očkování. Patří k nemocem, které se dají na světě vymýtit. Právě to si dala za cíl iniciativa, vzniklá v roce 1988. Podle výkonné ředitelky českého výboru pro UNICEF Pavly Gomby, se podařilo velice zásadně snížit počet onemocnění na celém světě.

Gomby: Od roku 1988, kdy se s celosvětových očkováním začalo, se podařilo z počtu 350 000 případů ročně na celém světě snížit na 480 případů v minulém roce. Na této iniciativě se podílejí 4 hlavní partneři - UNICEF, Světová zdravotnická organizace, Rotary klub a Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

V současné době se vyskytuje obrna v 10 zemích na světě.

Gomby: Jsou to země v Africe a Asii, například Afghánistán.

Na očkování proti obrně se podílí asi 10 miliónů dobrovolníků na celém světě.

Gomby: Jsou vyškoleni, dostanou náležité vybavení a jdou i do velmi odlehlých oblastí. Děti jsou očkovány i v nepředstavitelných podmínkách, třeba při ozbrojených konfliktech. To byl případ Kosova a celého balkánského regionu.

V Evropě se naposledy nakazil obrnou 2 roční turecký chlapec v roce 1998. Od té doby se sice onemocnění v Evropě vyskytlo, jednalo se ale o dovezené nákazy.

Gomby: Například v minulém roce bylo několik případů mezi romskou populací v Bulharsku, jeden v Gruzii, ale všechny pocházely z indického subkontinentu. Obrna musí bý vymýcena na celém světě a i potom bude pokračovat očkování celé dětské populace.

Spustit audio

Více z pořadu