Deníky adopce. Co obnáší adopce dítěte a jak dlouho trvá celý proces?

„Ani jednou jsme nezapochybovali.“ Manželé absolvovali přípravné kurzy pro náhradní rodiče

Součástí každého adopčního procesu je přípravný kurz pro náhradní rodiče. Lenka a Tomáš si daným programem prošli v létě 2020. Příprava má zájemce o adopci detailně upozornit na rizika i nejlepší způsob, jak o osvojení se samotným dítětem a okolím mluvit. Lektoři po ukončení kurzu Lence a Tomášovi dali odpověď na to, jestli jsou vůbec vhodnými kandidáty. Poslechněte si druhý díl seriálu.

Tomáš má z předchozího manželství dvě dcery a Lenka s dětmi pracovala. I to jsou důvody, proč si pár myslí, že u lektorů uspěl. „Před a po každém sezení jsme na kurzu mluvili o tom, jestli máme dál zájem a jestli to má smysl a já jsem ani jednou nezapochyboval,“ vypráví Tomáš.

Čtěte také

„Byla tam spousta traumatických příkladů a pochybnosti, jak to dáme, třeba na chvíli přišly. Ale pak jsme si vždycky řekli, že to má cenu,“ doplňuje jej Lenka.

Během kurzu se mají budoucí rodiče dozvědět více o tom, jaké děti přichází do náhradní rodinné péče. „Někdy to byly drsnější scénáře. Vyslechli jsme si spoustu příkladů, člověk ví, že ty situace jsou a je to dobré pro život,“ říká Lenka.

Pár se dozvěděl, že ze začátku by měli být s adoptovaným dítětem hlavně pořád jen oni. „Je docela možné, že ty děti budou mít svá traumata. Každé dítě má naloženo jen tím, že je odmítnuto hned na počátku, po porodu,“ popisuje náhradní maminka.

Rodinné vztahy

„Tím, že to dítě prožilo ztrátu, pak určitou dobu není ideální třeba ani role hlídacích babiček a tet. Nevěděla jsem, že pro dítě může být totálně traumatizující, když si zvykne na nové rodiče a my bychom ho nechali u babičky,“ dodává Lenka.

Čtěte také

Zájemci o pěstounství nebo adopci dostali i více než 300stránkovou příručku. Jedna z kapitol se podle Lenky věnuje například tomu, jak je důležité, aby dítě přijala širší rodina. „Je tam na to velký důraz. Jako domácí úkol jsme malovali rodinný strom a vysvětlovali naše rodinné vztahy.“

Součástí kurzu byl i návod, jak o adopci s dítětem mluvit. „Nikdy člověk neví, kdy přijde to, že dítě řekne – ty ale nejsi můj táta nebo máma. Na to bychom měli říkat, že jsme si ale dítě vybrali. On pak může na narážky ve škole nebo školce říct : ,Mě si rodiče vybrali, tebe ne‘. Může to být jeho přednost,“ vysvětluje s nadsázkou Tomáš. 

„Teoreticky jsme připraveni dobře, ale realita ukáže sama, jak dobře. Tady se nepotvrzuje rčení ,těžko na cvičišti, lehko na bojišti‘. Je to naopak. Na bojišti se může stát cokoli,“ uzavírají náhradní rodiče. 

Na kurz s Lenkou a Tomášem chodilo v létě 2020 v Praze dalších šest párů, ne všichni uspěli.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.