Dcera romského boxera Trollmanna zabitého za holocaustu dlouho o mistrovství svého otce nevěděla

13. srpen 2022

V roce 1933 se stal mistrem Německa v boxu, o šest dní později mu však byl titul odebrán. Johann Trollmann byl totiž Sinto, tedy německý Rom. Jeho styl byl označen jako neněmecký, a tak na další zápas nastoupil jako karikatura árijského bojovníka – své černé vlasy si obarvil na blond, kůži posypal moukou a nebojoval.

Johann Trollmann měl odmalička přezdívku Rukeli, a to díky svému vzpřímenému držení těla, protože „ruke“ znamená v jazyce Sintů „strom“. Německá dramatička Rike Reinigerová o něm napsala monodrama Cikánský boxer a také se osobně zná s jeho dcerou.

„Pokud vím, Rukeli měl dvě děti. Jednu dceru měl ještě z doby před manželstvím, ale ta už zemřela. A pak měl dceru se svojí manželkou, která nebyla Sintka, ale Němka. Tato dcera se jmenuje Rita Trollmannová, žije v Berlíně a je jí 87 let. Je to tedy stará paní.“

Po narození dcery Rity v roce 1935 skončil Rukeli v káznici, kde podstoupil nucenou sterilizaci. Raději se rozvedl, aby manželku a dceru ušetřil pronásledování, ale i tak to jeho dcera Rita neměla lehké.

„Vyprávěla mi, že měla hodně těžké dětství a mládí. Její vlastní matka, která nebyla Sintka, jí dala pryč. Moc si na to nevzpomíná, ale během války vyrůstala někde jinde, byla ukrývané dítě. Po válce se její matka znovu provdala. Ritě nadávala, že je špinavá cikánská svině a dala jí do dětského domova. Vyrostla tedy v dětském domově a pak mi řekla: ’Je lepší vůbec nebýt mladá, než mít ještě jednou takovéto mládí!‘ Potom později v životě dělala hodně různých věcí a teprve až jako důchodkyně poznala své příbuzné Sinty. Teď má hodně velkou radost z toho, že se jejímu tátovi dostává úcty a že je tak respektován.“

Svůj poslední zápas vyhrál Johann Trollmann v koncentračním táboře, což tak rozzuřilo vězeňského kápo, že ho při nucených pracích ubil k smrti. Jeho příběh upadl v zapomnění, což se pak naštěstí změnilo.

„Myslím, že k tomu došlo na konci devadesátých let, když se jeden novinář z Hannoveru zabýval příběhem Rukeliho Trollmanna a mluvil s jeho příbuznými, kteří tím zpočátku nebyli vůbec nadšení, protože měli pochopitelnou skepsi vůči většinové společnosti. Ale on ten příběh pak zveřejnil. A v době kolem roku 2003, kdy uplynulo 70 let od mistrovství v boxu, kde zvítězil, už byl Trollmannův příběh více známý. A potom Rita Trollmannová poznala své ještě žijící příbuzné.“

Na rozdíl od ní ostatní příbuzní příběh Rukeliho Trollmanna znali.

„Celá rodina si váží a ctí Rukeliho Trollmanna. Ale samotná dcera Rita Trollmannová o svém otci nevěděla vůbec nic, její matka jí nic nevyprávěla. Jako mladá žena jen od nějakých známých slyšela: ’Ach, Tvůj táta byl skvělý boxer.‘ Ale vlastně jí nikdo nic nevyprávěl, něco se o svém tátovi dozvěděla, teprve až když poznala své příbuzné a když po tom příběhu pátrali novináři, historikové a autoři.“

Autorka monodramatu Cikánský boxer Rike Reinigerová se k příběhu dostala následovně.

„V roce 2005 jsem pracovala na divadelní koláži k výročí osvobození koncentračního tábora Buchenwald. Při této příležitosti jsem prováděla hodně rešerší o různých skupinách obětí, a když jsem se zabývala výzkumem o obětech z řadu Sintů a Romů, narazila jsem na příběh Rukeliho Trollmanna. Říkala jsem si, že ten příběh je tak zvláštní, že potřebuje vlastní divadelní hru.“

O Trollmannovi už existuje několik divadelních her a také knihy.

„První, co vzniklo, byla hra, kterou uvedli mladí Sintové v Hannoveru. Byl to tedy projekt mladých laiků, který iniciovalo divadlo v Hannoveru. Jako druhá hra pak krátce poté vznikla moje inscenace. A v roce 2015 ve Vídni Felix Mitterer uvedl hru Der Boxer / Boxer, což je rakouská hra o Trollmannovi. V němčině existuje také životopisná kniha od jednoho novináře (Roger Repplinger, pozn. aut.), která se jmenuje Leg dich, Zigeuner / Padni, Cikáne. A pak je ještě román, který napsala Stephanie Bartová a který se jmenuje Deutscher Meister / Německý Mistr. “

Monodrama Cikánský boxer od Rike Reinigerové existuje i v češtině a vystupuje v něm herec Filip Teller.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.