David Čálek představuje dokument Pirátské sítě: Pro somálské piráty neexistuje nový život
Štáb filmařů se vydal do východní Afriky natočit dokument o pirátství. Místo rozhovoru s piráty se však dokumentaristé zapletli do lží informátorů. „Piráti byli považováni za ty zlé, kteří přepadávají nebohé námořníky, ale realita je jiná,“ tvrdí režisér a kameraman David Čálek, jeden z tvůrců snímku Pirátské sítě.
„Realita v Africe nás překvapila,“ uznává David Čálek, který mimo jiné spolupracoval na filmu Alice Nellis Mamas & Papas. Tentokrát spolu s Jakubem Zahradníčkem natočil dokument Pirátské sítě, film, ve kterém není nic pravda.
„Netočili jsme hraný film, ale dokument, a tak jsme se museli smířit s tím, že události mají svůj vývoj,“ vzpomíná David Čálek na okolnosti natáčení v Africe. „Každé ráno jsme se dozvídali, že je všechno jinak,“ přibližuje.
Jak tedy vypadá život somálských pirátů? Podle Davida Čálka pro ně neexistuje cesta z ilegality. Často sice utíkají ze Somálska, protože chtějí začít nový život, ale nakradených peněz si nakonec neužijí. „S nakradeným majetkem nemůžou začít podnikat. Můžou ho použít jen k dalším špinavým obchodům,“ shrnuje.
„Afrika nám ukazuje obraz, který jsme jí vnutili,“ dodává. Co tím myslí? Jak vznikl fenomén pirátství v Somálsku? A kdo je v dokumentu Pirátské sítě skutečným hrdinou? I to zajímalo moderátorku Lucii Výbornou. Odpovědi Davida Čálka si můžete kdykoliv připomenout při poslechu zvukového záznamu rozhovoru.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.