Daniela Spenser: Proti srpnové invazi ani událostem v Mexiku státy neprotestovaly

Rok 1968 pro Čechy a Slováky znamená především invazi vojsk Varšavské smlouvy. Neklidný byl ale tento rok prakticky po celém světě – poměrně málo známé jsou u nás například události v Mexiku, které v roce 1968 hostilo letní olympijské hry. Právě v této zemi se usadila historička českého původu Daniela Spenser.

„Nepovažovala jsem odjezd z Československa jako emigraci, to byl protest proti invazi, nikdy jsem se nepovažovala za emigrantku,“ vysvětluje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Čtěte takéPřipomínáme si rok 1968

Jako historička se věnovala násilnému potlačení demonstrací při olympijských hrách v Mexiku – mexická vláda byla ze studentů na ulicích tak nervózní, že s nimi, jak Spenserová říká, musela zamést.

„Nemohla mít olympijské hry a zároveň protestující studenty na ulicích,“ vysvětluje s tím, že tehdejší vláda se jinak než autoritářsky neuměla chovat.

Rok 1968 je souběh antiautoritářských bojů a všem jde vlastně o to samé.
Daniela Spenser

Armádní zákrok proti demonstrantům 2. října 1968 v Mexiku si vyžádal desítky, podle některých zdrojů až stovky obětí. Proti masakru sice protestovaly různé strany a hnutí, nikoliv ale vlády jednotlivých států.

„To je právě součást světového dění v roce 1968. Protestoval někdo proti československé invazi? Také ne. Byly protesty na ulicích, ale státy neprotestovaly, stejně tak vlády neprotestovaly proti tomu masakru,“ vysvětluje.

Jacques Rupnik a Daniela Spenser
autoři: Jan Moláček , prh
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.