Dálnice Záhřeb-Split bude stát na mýtném 157 kun

23. červen 2005
Vysílání v Chorvatsku 2009

Chorvatský rybář chytil v Neretvanském kanále malého žraloka. Mezi Splitem a Záhřebem jezdí rychlovlaky. V pátek bude na Jadranu slunečno, teploty do 33 stupňů.

Chorvatské ministerstvo dopravy dnes zveřejnilo ceník mýtného za průjezd dálnicí Záhřeb-Split. Poslední dva úseky - tunel Mala Kapela a úsek u Šibeniku - budou dány do provozu tuto neděli 26. června večer. Slavnostní otevření je plánováno na 18. hodinu. Chorvatský ministr dopravy Božidar Kalmeta oznámil, že cena mýtného za použití celé trasy dálnice bude 157 kun za jednu cestu. Cestování mezi oběma městy se zkrátí o více než třetinu na přibližně tři hodiny.

Chorvatský rybář chytil v Neretvanském kanále žraloka. Vážil více než 30 kilogramů a měřil 170 centimetrů. V této oblasti není jejich výskyt výjimkou, lidem ale tito žraloci neškodí. Přesto místní říkají, že není dobré chodit se koupat po 20. hodině, protože právě v této době hledají potravu.

V okolí Zadaru ubylo od poslední sezony ubytování pro turisty. Může za to nový chorvatský předpis. Podle něj musí každý majitel domu, který pronajímá více než čtyři lůžka, platit povinně takzvanou daň z pronájmu. A to se mnohým nevyplatí. Jen v okolí Zadaru je oproti loňskému roku o více než tisícovku míst méně. Situace je stejná i v jiných turistických centrech, například v Biogradu.

Mezi Splitem a Záhřebem jezdí tři rychlovlaky. Z jednoho města do druhého se dostanete zhruba za 5 a půl hodiny. Na trati se stále staví a po skončení všech prací se má doba jízdy dostat pod pět hodin. Do roku 2007 utratí chorvatská vláda za modernizaci této železnice 1,7 miliardy kun.

Za litr benzínu dnes v Chorvatsku zaplatíte 7 kun a 65 lipa. Ve Splitské bance vyměníte 100 korun za 22 kun a 94 lipa. Za euro dostanete 7 kun a 24 lipa. Kurzy tedy zůstávají stejné jako včera.

Počasí v Dalmácii:
Na Jadranu má být v pátek slunečno a jen slabý vítr. Noční teploty poklesnou na 23 až 19 stupňů. Přes den se opět vyšplhají na tropických 30 až 33 stupňů. Slunečno má být podle dlouhodobější předpovědi i v následujících sedmi dnech, teploty budou stále přesahovat 30 stupňů.

Upozornění pro jachtaře: na otevřeném moři bude vát slabý severozápadní vítr o rychlosti 6 až 14 uzlů, moře je na stupni 2 až 3, viditelnost 10 až 20 kilometrů.

autor: hah
Spustit audio

Více z pořadu