Dalmácii zasáhlo zemětřesení

19. červenec 2007
Vysílání v Chorvatsku 2009

Dalmácii včera odpoledne zasáhla dvě zemětřesení. První se objevilo kolem jedné hodiny po poledni a dosáhlo síly 4čtyř celých sedmi desetin richterovy stupnice. Jeho epicentrum se nacházelo pět kilometrů od ostrova Kornat. Přírodní úkaz byl zaznamenán na území od Šibeniku, přes Zadar až k ostrovům Vis a Pag.

K dalšímu otřesu země došlo před pátou hodinou. Znepokojení obyvatelé i turisté zahltili kvůli zemětřesení tísňovou telefonní linku 112. nejčastěji se ptali, co se děje a zda se bude zemětřesení opakovat. Zemětřesení se obešlo bez hmotných škod a zranění.

Vlna tropického vedra, která zasáhla pobřeží Jadranu si jen ve Splitu vyžádala už 11 obětí. Podle ředitele dalmatské zdravotnické záchranné služby Leo Luetiče lékaři za poslední dva dny vyjížděli k 50 případům, které měly přímou souvislost s vysokými teplotami. Na pozoru by se podle jeho slov měli mít nejen lidé s kardiovaskulárními problémy, ale také děti a senioři.

Lékaři doporučují zdržovat se ponejvíce v klimatizovaných prostorách, omezit fyzicky náročnou práci, v čase od 11 do 16 hodin nevycházet na přímé slunce a dodržovat pitný režim. Varují ale zároveň před přílišnou konzumací studených nápojů, která za současných klimatických podmínek může vyvolat žaludeční problémy, nevolnost a zvracení. Vlna veder potrvá i v dalších dnech. Meteorologové očekávají, že současné teploty vydrží do úterý. Ochlazení na 30 stupňů celsia by mělo přijít ve středu.

Kurzy měn

Aktuální kurz Zagrebačka banka uvádí, že za 1 euro dostaneme 7,33 kuna. Za 100 českých korun banka vyplatí bez jednoho lipa rovných 26 kun.

Pohonné hmoty

U největšího distributora INA stojí litr benzínu super 95 7,85 kuna, eurosuper stojí 8 kun a litr nafty 7,38 kuna .

Počasí

U Jadranu bude v pátek 20.7. jasno a slunečno. Povane slabý jihozápadní a severozápadní vítr. Ranní teplota u Jadranu od 21 do 26 stupňů, nejvyšší odpolední teploty 35 až 40 stupňů. Podobně bude i v dalších dnech. Teplota moře je 25 až 28 stupňů.

Pro jachtaře není vydáno žádné upozornění. Na jadranu povane jihozápadní a západní vítru o rychlosti 4 až 12 uzlů. Na otevřeném moři převážně severozápadní vítr rovněž o síle 4 až 12 uzlů. Moře bude na stupni 1 až 2. Viditelnost 10 až 20 kilometrů.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Více z pořadu