Dá se esperanto naučit za dvě hodiny? Tolstoj to dokázal, říká lektor a nadšený esperantista Petr Chrdle
Lev Nikolajevič Tolstoj se prý naučil esperanto během pouhých dvou hodin a ve Velké Británii rozjíždějí projekt, během něhož se děti nejdříve učí esperanto a poté přejdou k výuce dalších jazyků.
„Lev Nikolajevič Tolstoj si během dvou hodin přečetl gramatiku, naučil se umělá slova, předpony a přípony a začal číst romány,“ uvádí informaci na pravou míru lektor a velký nadšenec esperanta Petr Chrdle. Jak připomíná, známý literát sice nepoužíval esperanto aktivně, ale přečetl spoustu knih.
Esperantu propadl také například herec Karel Höger. „Esperanto bylo v předválečné a poválečné době velmi populární,“ upozorňuje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou Petr Chrdle. V poválečném období tak byla světově nejpopulárnější stanice vysílající pouze v esperantu, která sídlila v Brně. „Bohužel po roce 1948 skončila, podobně jako mnohé jiné věci,“ lituje.
Esperanto je nejrozšířenější mezinárodní plánovaný jazyk, který má být snadno naučitelný a především neutrální jazyk vhodný pro mezinárodní komunikaci. „Většina slov má latinský základ,“ popisuje Petr Chrdle.
Ti, kteří se naučí esperanto, tedy můžou mít dobré startovací podmínky pro učení španělštiny nebo třeba italštiny. „Nejsnadnější je začít esperantem,“ souhlasí lektor esperanta Petr Chrdle.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?