Čtěte dětem! Kniha je nejlevnější cestovní kancelář, vyzývají autoři projektu Celé Česko čte dětem
Čtete? A čtete také svým dětem? Autoři projektu Celé Česko čte dětem připomínají, že k této činnosti nejsou potřeba žádné teoretické znalosti, jen chuť a klidná chvíle. Jenže lidé mají tendenci čtení zanedbávat, přiznává autorka projektu Eva Katrušáková a odborný garant a psycholog Jeroným Klimeš.
Lidé čtení zanedbávají, zdůrazňuje psycholog Jeroným Klimeš v rozhovoru s moderátorem Petrem Králem. Čtení, jak připomíná, totiž není spontánní aktivita jako třeba běhání, ale dovednost, kterou si člověk musí osvojit.
Čtení vyžaduje návyk a kázeň, a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Jenže kniha nám toho může spoustu dát. „Čtení je nejlevnější cestovní kancelář,“ tvrdí s nadsázkou Jeroným Klimeš, který přirovnává čtení ke hře na hudební nástroj. S oběma činnostmi je třeba začít už v dětském věku.
„Když se děti nenaučí číst knihy, budou mít problém při čtení na počítači. Proto je třeba začínat s papírovými knihami,“ přibližují autoři projektu Celé Česko čte dětem.
Poslechy audioknih Eva Katrušáková sice nezavrhuje, ale současně přiznává, že při takové činnosti něco chybí, totiž pouto mezi rodiči a dětmi. „Chybí rodičovské pohlazení, přitulení a kontakt, kdy dítě ví, že mu rodič pravidelně věnuje svůj čas,“ přibližuje.
Některé knihy jsou růžové kýče, tvrdí Eva Katrušáková
Pozor by rodiče měli dávat i při samotném výběru knih v knihkupectví, a to nejen co se týče obsahové stránky. „Mnohé dětské knihy jsou růžový kýč,“ uznává Eva Katrušáková. Rodiče by si podle ní měli uvědomit, že kniha má vychovávat i výtvarně. „Knihou dáváme dítěti ukázku, jak má vypadat krásná kresba,“ připomíná.
Eva Katrušáková a Jeroným Klimeš nezavrhují ani komiksy. Čím je dítě mladší, tím víc potřebuje kombinovat zrak a sluch. „Komiks je obrázkový scénář a postupně dítě přechází na čistě textovou podobu,“ shodují se.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.