ČT Déčko nechce jen bavit, ale i vzdělávat, říká šéf televize pro děti Petr Koliha

Česko má ohledně pořadů pro děti velkou tradici, a v tom pokračuje nadále. Potvrzuje to ČT Déčko, které vyprodukovalo od svého vzniku obrovské množství vlastních pořadu, animací, seriálů. „Je to plnoformátová televize od zpravodajství až po jazykové kurzy,“ pochvaluje si šéf programu ČT Déčko Petr Koliha, který převzal ve Zlíně cenu za dlouhodobé zásluhy o rozvoj kinematografie pro děti.

Program pro děti je výjimečný v kreativitě, s televizí spolupracují nejlepší tvůrci, ambicí ale není jenom zábava, ale i skrytě vzdělávací okruh pro děti, motivovat je i aktivizovat.

Pojďte s námi do budoucnosti. Magazín Experiment chystá sérii přednášek a speciálního vysílání

Vojtěch Koval si zkouší myoprotézu od Otto Bock ČR

Experiment Speciál – to je pět večerů inovací a vizí budoucnosti. Pět dní za sebou pět témat, která se týkají každého z nás. Přednášky můžete sledovat online. Začínáme v pondělí 17. června! Podívejte se na program a hosty.

„Dokonce se je snažíme od té televize odhánět, vymýšlíme určité aktivity, třeba letní soutěžte,“ vysvětluje s tím, že děti nutí třeba chodit do přírody s rodiči.

Pro příští rok chystají rok bezpečnosti – řadu pořadů na téma osobní, dopravní, internetové nebo bankovní bezpečnosti. Snaží se tak dětem vysvětlit, jak zacházet s penězi, co to je karta, jak platit a nenechat se ošidit. „Dětem se snažíme zprostředkovat orientaci ve světě a v životě,“ dodává.

Upozorňuje také, že konkurence je veliká a děti jsou svým způsobem „krutí“ diváci – když je program nebaví, přepnou okamžitě jinam. „V rámci bavení jim musíte poskytnou ještě nějakou jinou informaci,“ přibližuje.

Na Večerníčku vyrostly generace

Televize vysílá především pro děti od čtyř do dvanácti let, ti mladší jsou přitom věrnější diváci. Ale čím stárnou, tak začínají hledat i jiné zdroje.

V programu České televize pro mladší i starší děti pochopitelně nechybí Večerníček. „Je stále populární, grafika je univerzální a nadčasová. Nezapomínejme, že na něm vyrostla celá řada generací,“ říká s tím, že rodiče si nepřejí, aby o Večerníček děti přišly.

Jak se vyrábí zprávičky pro děti? A vytlačí televize a internet knihy? 

autoři: Štěpán Pokorný , prh

Odebírat podcast

Související