ČRo 1 - Radiožurnál hraje Písničky podle Vás

V anketě Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu jste od začátku letních prázdnin vybírali Písničky podle Vás. Chtěli jsme dát posluchačům šanci podílet se na tvorbě víkendové hudební dramaturgie a narušit podle našeho soudu nepravdivé klišé o kvalitě hudby na ČRo 1 - Radiožurnálu. Každý týden jste vybírali z nabídky 30 titulů a nejvíc jste si přáli slyšet české hity. Jednoznačně nejvíc hlasů získal Zbyněk Drda a jeho Miliony přání. A co uslyšíte o druhém listopadovém víkendu? Vybrali jste Jaromíra Nohavicu, Pavla Dobeše nebo třeba Boba Dylana. Přejeme vám pohodový poslech a jsme rádi, že jste s námi hráli.(Anketa Písničky podle Vás byla ukončena.)

Vždy v pondělí ve 13 hodin se na internetových stránkách ČRo 1 - Radiožurnálu objeví seznam 30 písniček ze všech možných žánrů, které typově odpovídají playlistům stanice. Polovina z nich je od českých nebo slovenských interpretů. Posluchači budou mít šanci zakliknutím zvolit 1-10 písniček (maximálně 1/3 z celkového počtu), které se jim líbí.

Hlasování skončí v pátek ve 13.00 hodin. 10 vítězných písniček, které vzejdou z hlasování, pak hudební redakce nasadí ve zvýšené rotaci do víkendového vysílání. Každá píseň se tak během víkendu objeví ve vysílání opakovaně.

O letních hudebních víkendech mohou posluchači začít rozhodovat v pondělí 9. července ve 13.00 hodin.

Tato letní hudební hra není výrazem rozpaků hudební dramaturgie ČRo 1 - Radiožurnálu. Naopak, jejím prostřednictvím bychom rádi nechali posluchače "sáhnout si" na současnou hudební nabídku stanice a ukázat jim, že stereotypní tvrzení o nízké kvalitě hudby na Radiožurnálu již dávno neodpovídá realitě.

Žebříček nejúspěšnějších písní a informaci o jejich vysílání naleznete každý pátek po skončení vysílání na iŽurnálu v rubrice Soutěže, hitparády.

--------- doplněno 17. září ---------

Dobrý den,
děkuji za diskusi. Jakkoliv k diskusím na internetu přistupujeme s jistou váhavostí [internet snese všechno :-)], vychází mi z vašich příspěvků zatím následující reakce:

a) Nikdy neuspokojíme všechny (a otázka - máme se o to dál snažit, nebo zacílit na určitou skupinu a dát hudbě na Radiožurnálu jeden účes?). Kdybychom vyhověli individuálním vkusům (viz diskuse), byla by to hodně zvláštní stanice.

b) Uděláme brzy inventuru titulů v selectoru, máte pravdu, že Michalu Tučnému opakováním jen několika písniček moc nepomáháme - a takových příkladů je ještě pár. Něco s tím uděláme.

c) Je fakt, že se k písničkám chováme leckdy hrubě, kvůli zpravodajským vstupům je zkracujeme a vysílání pak zní neurovnaně, nervózně. To napravíme.

d) Hudební dramaturgie Radiožurnálu nemá větší než pracovní vazby na hudební vydavatelství a domněnky o nějakém tlaku šíbrů hudebního průmyslu jsou liché.

e) Diskuse o hudebním formátu naší stanice nekončí. To mi fakt věřte. Podezírat nás z lenošení není spravedlivé. I proto pokračujeme v původně jen letních projektech To nejlepší na konec a Písničky podle Vás. A s příchodem nové ředitelky dostane podle mě hudební dramaturgie Radiožurnálu i novou dynamiku.

f) Těší mě, že náš hlavní obsah - zpravodajství a publicistika - má příznivé ohlasy.

Jan Pokorný
šéfredaktor ČRo 1 - Radiožurnálu

--------- doplněno 7. listopadu ---------

Anketa Písničky podle Vás byla ukončena ve 45. týdnu roku 2007. Jsme rádi, že jste s námi hráli. O druhém listopadovém víkendu uslyšíte například Jaromíra Nohavicu, Pavla Dobeše nebo Boba Dylana. Přejeme vám pohodový poslech.