To, co tělo vyloučilo, musíme zpět dodat, připomíná odborník. Jak se projevuje dehydratace?
Někteří lidé rádi chodí do sauny nebo cvičí ve 42 stupních, aby se vypotili a dostali z těla škodlivé látky. To je podle předsedy Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče Pavla Těšínského dobře. „Je to součást otužování, ale pozor, jakýkoliv pobyt v horkém prostředí vede ke zvýšeným ztrátám vody a elektrolytů,“ zdůrazňuje Těšínský. Proč tělo volá po vodě, když nás něco bolí?
Jak funguje naše tělo, jaké bolesti našeho těla souvisí s tím, že máme nedostatek vody?
Naše tělo je tvořeno z dvou třetin vodou. I taková pevná tkáň jako kost obsahuje podíl vody. A voda se vyskytuje v buňkách, mezibuněčném prostoru a také v cévách. A neustále probíhá výměna vody a elektrolytu, to znamená sodíku, draslíku, chloridu, vápníku a dalších elementů, a jedině díky tomu, že jsou rozpuštěné ve vodě.
Čtěte také
Jak je to s tělem při fyzické zátěži? Jak jste to zvládnul, když jste šel v Himálajích šest tisíc metrů nad mořem?
Potřebujeme dostatek vody. Zdravý organismus se dobře vyrovná, když příjem tekutiny bude vyšší. Naopak je to horší, tekutinu si odněkud nevezmete. Během dlouhodobého fyzického výkonu je třeba dát tělu dostatek tekutiny z toho důvodu, že dochází k jejich velkým ztrátám, především odpařováním, a to nejenom potem, ale i z dechu. Tam, kde je nedostatek tekutiny, dochází k tomu, že preferenčně jsou krví a kyslíkem zásobeny životně důležité orgány, což jsou srdce a plíce, zatím co ty, které nejsou pro život absolutně důležité, což jsou trávící trakt a ledviny, mohou být prokrveny hůře. A to může být problémem.
A jak jste si v Himálajích hlídal vodu?
Není to úplně jednoduché, protože ve vysokých výškách, kde je mráz, není voda v tekutém stavu a musíte si ji opatřit. A to tím, že ohříváte sníh nebo nasekaný led. Musíte dbát na to, abyste měla tekutiny dostatek, jinak se to hodně projeví.
Když je tělo dehydrované, které svaly nás budu bolet?
Budou nás bolet svaly všechny. Sval potřebuje tekutinu, prokrvení, které je dáno oběhem cirkulující tekutiny, čily krve, plazmy, elektrolytů. Sval se může přihlásit bolestí tehdy, když jeho funkce je nějakým způsobem zhoršena. Sval může mluvit bolestí.
Jak by strava měla vypadat, abychom nemuseli doplňovat žádné vitamíny?
Abych byl upřímný, v současné době žijeme v nadbytku. I když některé příspěvky na sociálních sítích tvrdí pravý opak, tak naše možnosti co se týče zajištění stravy a různých doplňků jsou nadbytečné. A také si myslím, že existuje určitá mediální masáž ze strany průmyslu, obchodu v tom, že potřebujeme nutně doplnit naši dietu různými mikronutrienty. Nemyslím si, že to je stoprocentně pravda. Tam, kde je deficit spojený s nemocí, tam je to indikováno. Ale vyvážená strava nám dává dostatek jak makronutrientů, což jsou proteiny, cukry, tuky, tak i mikronutrientů, vitamínů a stopových prvků.
Kdy se z bolesti stává nemoc a ne jen příznak problému? A co nám nedostatek vody dělá s myšlením? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Je vám jedno, že ztratíte úplně všechno, popisuje autorka Zápisníku alkoholičky
Boj se závislostí na alkoholu popisovala Michaela Duffková na svém blogu, za který dostala cenu Magnesia Litera, o rok později vznikla kniha Zápisník alkoholičky.
-
Netřeba být úzkostlivý, samo horko srdce netíží. Vysoký tlak je ovšem potřeba hlídat, říká kardiolog
„Měřit si tlak při každém pohybu a rozčilení by zbytečně stresovalo, čili je potřeba být uměřený,“ myslí si kardiolog Petr Widimský. Jak s tlakem souvisí dehydratace?
-
Pitná voda ubývá, pokud si ji vyplýtváme, tak žádná jiná nepřijde, upozorňuje vodohospodář
22. březen je Světový den vody. Jak je to s kvalitou pitné vody v Česku? Jak moc pitnou vodou plýtváme a je reálné, aby se v domech brzy splachovalo dešťovou vodou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.