Co si počít, když ztratíme nebo nám ukradnou platební kartu?

Většina lidí už dnes má a taky běžně používá platební karty. Jde o jednoduchý způsob placení. Tento komfort ale rychle končí, když kartu ztratíme nebo nám ji dokonce někdo ukradne. Jak v takovém případě postupovat? Na to jsme se zaměřili s šéfredaktorem odborného webu Měšec.cz Daliborem Chvátalem.

Úplně první krok po ztrátě nebo krádeži platební karty je asi jasný, volat do naší banky. Co po nás operátoři budou chtít za údaje?

„Zcela běžné, většinou rodné číslo nebo nějakou identifikaci: trvalý pobyt, trvalou adresu. Možná po vás budou chtít třeba tajné heslo, které jste si domluvili při sjednávání karty. Ale v zásadě stačí pro základní kontakt rodné číslo, datum narození a ověření trvalého pobytu.“

Asi by bylo dobré poznamenat si telefonní číslo pro blokaci platebních karet předem a nosit je u sebe, ovšem odděleně od platebních karet. Je to tak?

„Je to nejlepší varianta, ale přiznejme si – ne každý na tohle myslí a udělá to. Číslo se dá taky zapsat do mobilního telefonu nebo někam na lístek, který dáte třeba spolucestujícímu pro případ, že by došlo k takové nečekané události. Číslo k blokaci je sice napsáno na kartě, ale když ji fyzicky nemáte, není vám to nic platné.“

Za jak dlouhou dobu po telefonátu bývá karta zablokována?

„Karta je blokována okamžitě. Systém je velice pružný, takže jakmile nahlásíte blokaci karty, ať už přes automat, nebo přes živého telefonního bankéře, je karta okamžitě blokována a bankéř vás o tom informuje.

Pak nastává spíš problém, co dál. Jste-li v České republice, je to poměrně jednoduché. Počkáte na novou kartu a zajdete si vybrat peníze na pobočku. Ale v zahraničí už jste od financí odříznutí.“

Kolik vůbec stojí zablokování platební karty? Liší se cena za zablokování z Česka a ze zahraničí?

Blokace karty je vždy bezplatná. Žádný český vydavatel karty za to neúčtuje poplatek. Je otázkou, kolik vám vydavatel zaúčtuje za vydání karty nové. Nová karta je vlastně obnovená původní.

U některých vydavatelů jsou tyto karty bez poplatku, u jiných uhradíte jakoby hodnotu toho plastu, což je řádově do tří set korun.“

Je nějaký rozdíl v tom, jestli přijdeme o kartu u nás v tuzemsku, nebo v zahraničí?

„Rozdíl je hlavně v tom, co nastane potom. Když ji ztratíte v České republice, zajdete si pro peníze na pobočku nebo zavoláte příbuzným. V zahraničí musíte mít buď náhradní hotovost, nebo můžete využít různé služby.“

autor: mmk
Spustit audio