Co je tatar, kyčka, čugár aneb velikonoční Radiožurnál

5. leden 2015
Křesťanský týdeník

Pascha, Easter, ईस्टर, Pascua, Ostern, Pâques, Uskrb, Πάσχα, Cásca. Příchod jara oslavují lidé bez rozdílu náboženství. Velikonoční vysílání Radiožurnálu patří všem našim posluchačům.

Velikonoce slavíme po jarní rovnodennosti a z křesťanského pohledu je to oslava smrti a vzkříšení Ježíše Krista.

„Křesťanské velikonoce především vycházejí z židovské paschy, ale zapadají také do palety pohanských zvyků a svátků, ale jaksi nepřímo a druhotně,“ říká otec Romuald Štěpán Rob z římskokatolické farnosti u kostela sv. Jiljí v Praze. Židovský svátek Pesach bývá spojován s oslavou odchodu Izraelitů z Egypta, který připomíná vysvobození člověka z otroctví.

Na Radiožurnálu vám připomeneme, proč se svátky velikých nocí slaví, jaká je jejich historie. Zaměříme se také na tradice a náboženské souvislosti jednotlivých velikonočních dní. Příspěvky si můžete znovu poslechnout nebo přečíst na zpravy.rozhlas.cz.

sobota 23. dubna
V Křesťanském týdeníku se vás od 9 hodin budeme snažit inspirovat sváteční atmosférou a tématy, o kterých nemáte během roku čas přemýšlet. Uslyšíte také řadu známých osobností z české duchovní sféry.

Večer po 22. hodině bude hostem Doteků víry katolický kněz Vladimír Málek, ředitel Pastoračního střediska při Arcibiskupství pražském. Mluvit bude například o specifickém napětí Bílé soboty a tajemství čekání na událost, která je prastará a přitom stále nová: zmrtvýchvstání Krista. Zamyslíme se také nejen nad náboženskou stránkou Velikonoc, ale i na jejím prolnutí s úvahami o pocitech a roli současného člověka, o jeho údělu, hledání a nadějích.

Velikonoční nádivka

neděle 24. dubna
V 8.20 hodin si na téma Velikonoc a rozjímání poslechněte pravidelnou Glosu Dominika Duky, arcibiskupa pražského.

V nedělním Zápisníku zahraničních zpravodajů budeme, kromě jiného, mluvit o Velikonocích. Sice už asi budeme mít všechno navařeno, připraveno, ale třeba se ještě na poslední chvíli budete chtít inspirovat italským kulinářstvím. Vypravíme se například i do Nizozemska. Dozvíte se, že tulipánová země slaví příchod jara na květinovém korzu. Městy na západě projíždí alegorické vozy vyzdobené sochami z tulipánů, hyacintů a všech možných voňavých jarních květin. Začínáme v 10 hodin.

Ve 12 hodin přednese papež Benedikt XVI. své velikonoční poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) a to podstatné z něj se na Radiožurnálu dozvíte i vy.

Od 21 hodin místo tradičního Radiofóra vysíláme velikonoční koncert Jesus Christ Superstar – část divadelního záznamu, který byl pořízen v únoru 1995 v Divadle Spirála v Praze u příležitosti 200. představení české verze muzikálu.

Nedělní Doteky víry pak po 22. hodině přinesou reflexi velikonočních témat pro současného člověka. V diskusní části – Výzvách přítomnosti – si budeme povídat s Janem Blahoslavem Láškem, spisovatelem a děkanem Husitské teologické fakulty UK.

pondělí 25. dubna
Celý den vám na Radiožurnálu budeme ve svátečním schématu (program jako ve všední den, ale bez Ozvěn dne ve 12 a 18 hodin, Dvaceti minut Radiožurnálu a Stalo se dnes) přinášet zpravodajství ze všech koutů republiky o tom, jak slavíme svátky jara a znovuzrození. Příspěvky ve zvukové a textové podobě doprovázené obrázky najdete na našich webech a portálu zpravy.rozhlas.cz.

Židovské Velikonoce

O Velikonočním pondělí bude v Praze po třítýdenní opravě znovu spuštěn známý Staroměstský orloj. V 10 hodin si moderátorka Daniela Karafiátová bude povídat s Hostem Radiožurnálu restaurátorem Petrem Skálou, který má údržbu a opravu unikátního hodinového mechanismu orloje na starosti.

Velikonoční zvyky v Česku…

V Čechách, na Moravě a ve Slezsku patří k oslavě jarních svátků kromě dalšího jasná „klasika“ – vajíčka (malované vařené i vyfouknuté kraslice), pečení sladcí beránci, mazance, čokoládoví zajíčci a dopolední výšup pomlázkou.

Slovo pomlázka vychází ze staročeského pomlazení – tedy omlazení. A z nějakého záhadného důvodu převažuje zvyk, že jsou to ženy, kdo má být omlazován :-) S jistou dávkou sarkasmu řečeno je vlastně ono pomlazení symbolem zájmu mužů o ženy. I když v některých oblastech si totéž „užijí“ i muži – odpoledne se pomlázek chopí ženy, které zase jinde muže polévají studenou vodou.

Jiný kraj – jiný mrav. To platí i pro různé názvy pro pomlázku. Třeba na Chodsku se jí říká dynovačka, na Opavsku kyčka, na jižní a střední Moravě ji znají třeba pod názvem mrskút, mrskačka nebo tatar. Mezi další známé názvy patří také žíla, metla, švihačka nebo čugár.

…a v zahraničí

V USA přes noc velikonoční zajíc všude možně poschovává barevná vajíčka, která pak děti ráno hledají. V Norsku mají také vajíčka, ale i poněkud morbidně zábavný zvyk – vyšetřování vraždy – a je jedno, jestli o tom zrovna čtou v knize, dívají se na detektivky v televizi nebo se účastní novinové soutěže s tématem pátrání po vrahovi.

Velikonoční zajíčci v Německu

V Anglii mají takový zajímavý zvyk: ženy přivážou muže na židle. A aby se muž osvobodil, musí se finančně vykoupit. Ve Španělsku jsou pořádány tradiční velikonoční průvody provázené oživlými příběhy z Bible.

V Irsku se na Boží hod velikonoční tančí v ulicích a tanečníci soutěží o koláče. A u našich německých sousedů zase pálí velikonoční ohně. Nám nejbližší národ – Slováci – slaví podobně jako Češi. A v Austrálii mají všecko opačně – totiž přesně o Velikonocích u nich začíná podzim a Velikonoce jsou tam největším svátkem – dokonce ještě větším než Vánoce.

O podstatě Velikonoc, jejich částečně pohanském původu, liturgiích, biblických textech, ale i třeba tradičních receptech se dozvíte více na specializovaných stránkách.

Vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu.

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T)

Záznamy vybraných pořadů Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast.

autor: lep
Spustit audio

Více z pořadu