Čistit, nebo nečistit? I recyklovaná voda má svoji ekologickou stopu
Jak nakládat s odpadními vodami? Ani recyklovaná voda nemusí být 100% „udržitelná“. Každé čištění s sebou totiž nese dodatečné náklady a emise, vysvětluje Ondřej Beneš, obchodní ředitel pro rozvoj ve společnosti Veolia.
Čtěte také
„Je otázka, zda se vyplatí posouvat parametry čištění vody dál a dál. Emise spojené s tím, že vyrobíte další chemikálii, mohou být ve finále horší než pozitivní dopad,” zdůrazňuje Ondřej Beneš.
Tyto váhy je podle něj proto třeba pečlivě nastavit, a to jak při čištění městských, tak průmyslových odpadních vod. „To, že z čištěné odpadní vody odstraním dalších 30 % odpadních látek, nemusí být ve finále pro životní prostředí dobré. Je to stejné jako u životního cyklu elektromobilu, které bere elektřinu ze sítě zásobované ze ‚špinavých‘ zdrojů. Dopad je pak samozřejmě horší než u auta na benzín,” vysvětluje.
Ekologická stopa recyklované vody
U vody je podle něj situace stejná. Vždy je zkrátka třeba pečlivě zvažovat, zda jsou externality čištění vody kladné, nebo záporné. „Dnes už není problém vyčistit odpadní vodu na vodu destilovanou. Ekologická stopa ale samozřejmě není dobrá. Voda se musí vyrobit přes čtyřstupňovou technologii, obsahuje ultrafiltraci, reverzní osmózu, dočištění přes aktivní uhlí a dezinfekci a také cestu autem. To není úplně ekologická věc.“
Hlavní rozdíl mezi balenou a kohoutkovou vodou je, že u kohoutkové nemáte auta, která je vozí do překladiště a ke klientům.
Ondřej Beneš
„Třeba u pražské čistírny je to logické. Když vodu upravím, budu ji přímo využívat na zavlažování, čištění ulic, na doplňování nádrží... Je to ekologické a rozumné. Pokud bych ji ale měl někam vozit autem nebo čerpat na velkou vzdálenost, není to environmentálně opodstatnitelné.“
Poslechněte si celý podcast Budoucnost R s Ondřejem Benešem.
Související
-
Je zdravější kohoutková, nebo balená voda? „Nakupování zásob vody je úsměvné,“ myslí si odborník
Která voda je zdravější – ta z kohoutku, nebo balená minerální voda? Švýcarský vědec Matthias Mend má jasno.
-
Pitná voda ubývá, pokud si ji vyplýtváme, tak žádná jiná nepřijde, upozorňuje vodohospodář
Co pro každého z nás znamená extrémní sucho, které experti označují za největší za posledních pět set let?
-
Jak dostat vodu z řeky zpátky pod zem? Řešením je umělá infiltrace, vysvětluje odborník
Jako když se má rozlitá voda vsáknout do molitanové houby. Tak se dá jednoduše vysvětlit technický pojem – umělá infiltrace. Jak přesně technologie funguje?
Více z pořadu
Věda na sítích

E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.