Činnost Nadačního fondu Českého rozhlasu

Před týdnem jste mohli v ulicích našich 200 měst potkat tisíce okřídlených broučků - světlušek. Studenti v kostýmu nabízeli kolemjdoucím svítící přívěsky do tmy za symbolických 25 korun a dávali peníze do zapečetěných lucerniček. Celonárodní veřejnou sbírku pořádal Nadační fond Českého rozhlasu, který dlouhodobě pomáhá zrakově těžce postiženým občanům. O tomto projektu jsme si povídali s ředitelkou fondu Martinu Kaderkovou.

Kolik lidí si asi světlušku koupilo?

Kaderková: Bylo jich přibližně 220 tisíc, výtěžek se ještě počítá a jeho odhad je 5 milionů.

Ke komu tato pomoc směřuje?

Kaderková: Je zejména pro nevidomé děti a lidi s těžkým zrakovým a kombinovaným postižením v krizové životní situaci. Podíl obdrží i integrační programy pro celkově postižené.

Kdo o grant může požádat?

Kaderková: Finanční prostředky rozděluje komise odborníků ve výběrovém grantovém řízení. Požádat může jednotlivec s těžkou ztrátou zraku na základě žádosti a lékařského osvědčení a jakákoliv nezisková organizace, která pomáhá zrakově těžce.postiženým na základě předloženého projektu.

Informace jsou také na www.svetluska.centrum.cz. Přispět můžete na sbírkové konto Světlušky po celý rok a číslo je 9999999999 / 0600. Sbírka Světluška byla vrcholem Nadačního fondu Českého rozhlasu, jak budete pokračovat dále?

Kaderková: S projektem nám pomáhají v Domě dětí a mládeže a Střediska volného času, které v regionech organizují různé doprovodné akce, Dny se Světluškou, na listopad chystáme týden pro nevidomé. Vyvrcholí u příležitosti Mezinárodního dne nevidomých 13. listopadu benefičním koncertem Miroslava Žbirky, který bude přenášet Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Ráda bych na tento koncert všechny do Paláce Blaník ve 20 hodin pozvala.