Čína nemá zapojením do rusko-ukrajinského konfliktu co získat, tvrdí odborník na čínskou ekonomiku
Jaký je postoj Číny k současné válce na Ukrajině? Mohl by se Peking přidat k západním sankcím vůči Rusku? Co znamená dohoda mezi Putinem a Si Ťin-pchingem o spolupráci bez limitů podepsaná začátkem února? A je Peking připraven pomoci Kremlu vojensky? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je Vilém Semerák z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Čína vyjde z ukrajinské války jako příkladný globální lídr a mírotvůrce. To si myslí odborník na Asii z Ústavu mezinárodních vztahů Rudolf Fürst. Jaký na to máte názor?
Jestli mírotvůrce, tak to je otázka. Znamenalo by to, že by se musela výrazněji zapojit do jednání. Viděli jsme, že tuto příležitost Čína propásla už v době po začátku krize ohledně Krymu a východní Ukrajiny. Měla osm let na to, aby se do toho zapojila.
Čtěte také
Viděli jsme, že Čína se nesnažila připravit na ten konflikt, i když o něm předem věděla. Dokonce nechala na území Ukrajiny několik tisíc, snad až šest tisíc čínských státních příslušníků, kteří pak byli v poměrně složité situaci, protože je na Ukrajině spousta místních brala jako zástupce spojence Ruska. Tato absence předchozích zásahů je něco, co jim v té roli bude ztěžovat pozici.
Změnilo by se na tom něco, kdyby do vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem Čína vstoupila?
Pokud by Rusko vědělo, že by Čína byla ochotna přiklonit se k Západu a podpořit například dodávky zbraní, byl by to samozřejmě finální signál, že jsou na tom světě úplně sami. Na druhou stranu je potřeba uvědomit si, že mnoho čínských odborníků vidí svět, stejně ho vidí i Si Ťin-pching, jako jakési geopolitické jeviště, kde Čína bude nevyhnutelně budoucím konkurentem Spojených států.
Určitě nestojí o to, aby bylo Rusko zcela marginalizováno a aby ze světa úplně odešlo. V čínském zájmu by asi bylo, aby Putin v nějaké pozici přežil a aby Rusko zůstalo potenciálním vytvářečem problému, který může Čína občas využít.
Čtěte také
Takže si nemyslíte, že by hrozilo, že se na evropském bojišti nakonec protnou zájmy Západu v čele se Spojenými státy, které budou podporovat ukrajinské obránce, a ruských útočníků podporovaných Čínou?
Je to otázka, u které bych se velmi nerad mýlil. Máme sice ve 20. století celou řadu příkladů těch takzvaných proxy válek, kdy mezi sebou na třetím bojišti válčily dvě hlavní velmoci. Já ale pořád doufám, že čínské vedení je dostatečně pragmatické a vnímá tu současnou situaci tak, jak by ji asi vnímala většina lidí zvenku, a to jest, že zapojením do konfliktu nemá Čína co získat. Naopak by to pro ni představovalo velmi značná rizika.
Znamená to, že velmi pravděpodobně z toho konfliktu nakonec vyjde Čína ekonomicky posílena?
To je velmi pravděpodobné, pokud se podíváme na budoucnost čínsko-ruských vztahů a rusko-evropských vztahů, je velmi pravděpodobné, že pokud přežije někdo typu Putina, bude se snažit budovat ekonomiku, ve které se budou nahrazovat evropské vstupy těmi čínskými.
Související
-
Pánek: Když někde ubytujete tisíc rodin, ztížíte jim šanci najít si práci nebo umístit děti do škol
Organizace Člověk v tísni navrhuje řešení pro nedostatečnou kapacitu ubytování uprchlíků. „ V investičních bytech by se mohlo ubytovat 150 tisíc lidí,“ Šimon Pánek.
-
Ceny zemního plynu možná ještě nejsou na vrcholu, na trhu ale vidíme zklidnění, míní expert
„Zejména velcí odběratelé v energeticky náročného průmyslu již začínají částečně omezovat svoji poptávku a tím pádem také také výrobu,“ popisuje expert Michal Kocůrek.
-
Petr Pavel: Tisíce bojovníků z Blízkého východu na Ukrajině? Logisticky těžko představitelné
Zdá se ale, že ruská armáda nedosahuje svých cílů. „V mnoha případech se její postup zastavil, někde dochází k přeskupení a ke změně priorit,“ říká Petr Pavel.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.