Cigán

27. červen 2011
02374668.jpeg

Cigán | Gypsy

Režie: Martin Šulík
Slovenská republika, Česká republika, 2011, 107 min
soutěžní sekce

Soutěžní film představuje umělecký ředitel festivalu Karel Och:

Slovensko-český film Martina Šulíka je velice silné drama odehrávající se ve východoslovenské romské osadě. Hlavním hrdinou je čtrnáctiletý Adam, kterému na začátku filmu zemře otec, je zavražděn. Adam se musí vyrovnat s faktem, že se musí postarat o rodinu. Zároveň se do funkce vládce osady a člověka, který si uzurpuje právo rozhodovat nad Adamovou rodinou, stylizuje jeho strýc. Cigán je velice silný, krásně natočený, iniciační příběh Martina Šulíka.

Podle mne je možné, že tento film uspěje v zahraničí. Často se nás v cizině ptají, proč nevzniká víc českých filmů, které mají schopnost oslovit zahraniční publikum. Myslím si, že právě Šulíkův film má v sobě něco, co by mohlo zahraniční publikum oslovit.

Je v něm realismus, který velice pravdivě ukazuje něco, co znají diváci i v jiných zemích – romskou problematiku, navíc přiblíženou z velice lidského, intimního hlediska. Zároveň režijní uchopení Šulíka je velmi specifické. Je v něm jeho speciální poetika, symbolismus a podobně. Je to určitá lokální poezie, kterou mají třeba rumunské filmy, které jsou velice úspěšné v zahraničí.

Scénář: Marek Lesčák, Martin Šulík
Kamera: Martin Šec
Hudba: Vladimír Godár
Výtvarník: František Lipták
Střih: Jiří Brožek
Produkce: Rudolf Biermann, Martin Šulík
Výroba: In Film Praha

Hrají: Ján Mižigár, Martin Hangurbadžo, Martina Kotlárová, Miroslav Gulyas, Attila Mokos, Miroslava Jarábeková, Ivan Mirga

Spustit audio
  • MFF Karlovy Vary
  • film