Chyba ve statistickém údaji o hrubém domácím produktu
Dobrý podvečer. U mikrofonu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu a pořadu Duel Radiožurnálu vás vítá Martin Veselovský. 16. ledna oznámil Český statistický úřad, že hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl o 2,7 % a nikoliv o dosud uváděných 1,5 %. Čísla zdánlivě nijak velká, ale v rozměrech ekonomiky našeho státu opravdu významná. V následujících zhruba 16 minutách nebudeme pátrat, kdo tuto chybu v údajích či výpočtech způsobil, ale soustředíme se spíše na důsledky. Hosty Duelu jsou předsedkyně Českého statistického úřadu paní Marie Bohatá, dobrý den.
Host (Marie Bohatá): Hezký podvečer.
Moderátor (Martin Veselovský): A analytik společnosti Consec Finance Petr Zahradník, dobrý den
Host (Petr Zahradník): Dobrý den.
Moderátor (Martin Veselovský): Data a výsledky ukazují cosi dobrého o naší ekonomice a zároveň jejich nevěrohodnost i cosi nedobrého minimálně o Českém statistickém úřadu nebo o Generálním ředitelství cel. Jak byste tyto dva dopady porovnali, co se týče jejich důležitosti? Paní Bohatá.
Host (Marie Bohatá): Já se domnívám, že musíme ty dopady rozlišit. Viděla bych takové dvě oblasti. Rozhodovací procesy tvůrců hospodářské politiky na jedné straně a chování hospodářských subjektů na druhé straně. Pokud mám začít na té makroekonomické úrovni, tak si myslím, že bychom měli asi vzpomenout obchodní a platební bilanci a hrubý domácí produkt. Tady se ukazuje, že se zlepšila obchodní a platební bilance, roste rychleji hrubý domácí produkt, zlepšuje se také podíl toho schodku platební bilance na HDP, což jsou velmi sledované ukazatele.
Moderátor (Martin Veselovský): No a když, když se dostaneme k tomu faktu, že opravdu některé výpočty či data nebyla zcela věrohodná, tak jaký to podle vás bude mít dopad dále?
Host (Marie Bohatá): Dále musíme zkoumat, jak to ovlivnilo rozhodování domácích i zahraničních investorů, rozhodování Centrální banky o měnové politice. Myslím si, že se jasně ukázalo, že ekonomika dokázala utlumit některé negativní vlivy, jako byla velmi slabá zahraniční poptávka, jako byl vliv povodní, oslabení domácí poptávky. Z hlediska chování zahraničních a tuzemských investorů se domnívám, že dopad této opravy neměl žádný velký vliv na jejich rozhodování, protože averze vůči riziku byla dostatečně zřejmá již dříve. Již v prvním pololetí docházelo k útlumu investiční aktivity a domnívám se, že rozhodování investorů bylo nejvýznamněji ovlivněno hrozbou válečného konfliktu v Iráku.
Moderátor (Martin Veselovský): Celou dobu, tedy posluchači to nevidí, ale Petr Zahradník pokyvuje hlavou, znamená to, že souhlasíte?
Host (Petr Zahradník): Určitě souhlasím s oblastmi, na které to může nějakým způsobem dopadnout. Já osobně, když to vemu ze svého vlastního pohledu, do jaké míry používám statistická data, tak samozřejmě, já patřím tedy nikoliv mezi ty tvůrce hospodářské politiky, ale mezi ty články v té soukromé sféře, kteří se na základě zveřejněných statistických dat nějakým způsobem rozhodují, tak ta statistická data, respektive kvantifikace určitých jevů, je zhruba tak polovina mé práce. Je to bezesporu důležité z hlediska nějaké objektivní orientace toho co dělám, ale na druhou stranu jsem si plně vědom, že ekonomické vztahy a investiční rozhodování zdaleka nejsou pouze o číslech. Je to především o lidech. Nicméně, chtěl bych říct, že statistický úřad má tu řekněme moc, že není jiná konkurenceschopná instituce nejenom v České republice, ale je to tak zařízeno v celém vyspělém světě, že prostě žádná jiná privátní instituce není schopná statistický úřad suplovat a tudíž je zapotřebí věřit těm datům, která, která jsou jejím prostřednictvím nebo jeho prostřednictvím zveřejňována.
Moderátor (Martin Veselovský): Pardon, že vám do toho skáču, ale právě proto, že je nutno těm datům, které Český statistický úřad produkuje, věřit, tak když se stane takováto událost, která se stala, ať už je tedy chyba kdekoliv, tak jaksi ten výsledek potom vychází přece jenom od vás, paní Bohatá, tak jak je, je vůbec možno obnovit tu důvěru nebo ta důvěra vůbec,máte pocit, nebyla podkopána? Protože to se může stát.
Host (Petr Zahradník): Já si myslím, určitě to obecně platí pro důvěryhodnost mezi , v mezilidských vztazích a tak dále, prostě důvěra se rychle, rychle ztrácí a obtížněji se, se napravuje, já si vzpomínám zhruba na dva roky starou story Evropského statistického úřadu EUROSTATU, kdy rovněž došlo k jistému pochybení, na základě kterého dokonce v té době Evropská centrální banka učinila poměrně výrazné rozhodnutí, nutno podotknout, že v důsledku tohoto , této, této kauzy žádné obdobné rozhodnutí zřejmě učiněno nebylo, a pokud ano, tak rozhodně ne pouze v důsledku této kauzy a mám pocit, že ta důvěra byla obnovena poměrně velmi rychle. Už to svědčí o tom, že v současné době o něčem podobném nikdo, nikdo nehovoří. Mám pocit, že někdo vytváří také jakousi virtuální, virtuální realitu nebo umělý problém v tom, že říká, že to, co se stalo, je něco šokujícího, nenapravitelného, čímž neříkám, že to je něco, co by, co by bylo samozřejmé a co by se stávat mělo.
Moderátor (Martin Veselovský): Nebudeme, nebudeme tu virtuální realitu dál rozvíjet, jestli dovolíte. Paní předsedkyně, když vaši úředníci produkovali nové, opravené údaje a nové výpočty, tak stejně u toho byla taková douška, že jsou to předběžné výpočty, že to nejsou úplně definitivní údaje. Tak, dá se těm údajům teď již věřit, je to, je to ta definitiva?
Host (Marie Bohatá): Je to definitiva, která pro , podléhá standardní revizi. Vždycky se provádějí postupná zpřesňování, to je zcela normální proces. My jsme upozornili jenom na to, že k takovýmto zpřesňováním dojde.
Moderátor (Martin Veselovský): Pane Zahradníku, když odhlédneme, jak jsem už na začátku říkal, od toho, že nebudeme hledat jaksi, na které straně je ta vina špatné interpretace dat, či špatně stisknutého knoflíku, jak bylo slyšet v Generálním ředitelství cel, ale kde vy osobně, z hlediska své funkce analytika, vidíte chybu. Kde se stala, co se kde přihodilo?
Host (Petr Zahradník): No, přihodilo se to, že z čistě věcného hlediska, že počínaje červencem 2002 došlo k určité změně metodiky v pojetí takzvaného zušlechťovacího obchodního styku. Kdybych to hodně, hodně zjednodušil, tak dovezeme z Německa automobil, ten automobil umyjeme, zabalíme, dáme mu mašličku a vyvezeme ho opět zpátky, možná třeba ne do Německa, do nějaké jiné země. Ten proces zabalení, očištění a dání mu mašličky vytváří na území České republiky určitou přidanou hodnotu, která se před tím prvním červencem započítávala do statistiky zahraničního obchodu jinak, než po prvním červenci. Mám pocit, že prostě tento proces nebyl kontinuálně zachycen v té statistice, kterou Český statistický úřad vykazoval, nicméně ta hrubá data proto, aby je vykazoval, podle mého názoru právě získával z toho celního , toho celního úřadu.
Moderátor (Martin Veselovský): Paní předsedkyně pokyvuje.
Host (Marie Bohatá): Samozřejmě šlo o ten zušlechťovací styk, já bych nehovořila o změně metodiky, metodika se nezměnila, ale změnily se některé celní režimy. V důsledku toho uvnitř došlo k určitým posunům, přesunům a ne celý ten objem byl v těch prvních datech zachycen.
Moderátor (Martin Veselovský): Tak jak už tady padlo, tak vzhledem k tomu, že , abych to řekl obecně, tak všichni účastníci trhu v České republice jsou do značné míry závislí na datech, které právě z vašeho úřadu proudí, tak myslíte si, že není ten správný čas posílit nějakým způsobem kontrolní mechanizmy?
Host (Marie Bohatá): My jsem to udělali okamžitě. Okamžitě jsme na to reagovali tak, že jsme vyvinuli přísnější kontrolu a hlavně, co si myslím, že je podstatné, budeme dostávat mnohem podrobnější i ty agregované údaje, abychom prostě do toho více viděli a nebyli jsme tak závislí jenom na tom, co dostaneme.
Moderátor (Martin Veselovský): Analytik Petr Zahradník bude s těmito daty, které budou mít v zádech, podle paní předsedkyně, zdokonalené kontrolní mechanizmy, pracovat, bude jim důvěřovat stejně jako například před půl rokem?
Host (Petr Zahradník): Já se domnívám, že, že, že,že ano, nicméně musím, musím možná i zde říct trošku své vlastní zkušenosti. Někdy od ledna, od února loňského roku jsem si nějak tak snažil odhadovat, že výše zahraničního obchodního deficitu by mohla být zhruba osmdesát miliard za rok 2002. Právě zhruba do toho července mě to víceméně vycházelo a právě počínaje tím červencem se to začalo odlišovat. A to je možná ten dopad, který, který cítila většina analytiků nebo uživatelů dat statistického úřadu, že si kladli otázku, proč k tomu odlišování dochází, když , když ta první polovina byla řekněme v souladu s jejich představami a snažili se na ně dávat určité odpovědi a jak teďka víme, tak ty odpovědi vycházely z ne zcela , z ne zcela správných,z ne zcela správných dat. To si myslím, že je právě třeba, jak jste předtím říkal, ten, ta dílčí ztráta důvěry. Nicméně podtrhuji. Za prvé statistické číslo je vždycky odhad, nikdy nedokážeme identifikovat,i při jakémkoliv přesnění to, že to bude zcela přesný odraz reality. Statistické číslo je zkrátka definováno, jako určitá více či méně pravděpodobná nebo více či méně pravděpodobný odraz reality. Vždy odhad. A druhá věc, ekonomické vazby jsou nejenom o číslech, ale o vztazích mezi lidmi, o sentimentu a tak dále. Takže mám pocit, že ta distorze způsobená jedním omylem za nějakou velmi dlouhou dobu, si myslím, že nemůže být tak strašná, jak se o ní někdy říká.
Moderátor (Martin Veselovský): Dobrá, pojďme tedy ještě k té distorzi. Paní předsedkyně, po oznámení korekce údajů, týkajících se HDP, krátce leč razantně posílila koruna, v současné době už se opět vrací zpátky ke svému původnímu stavu, či hodnotě. Jak se ale, podle vás, ten minulý týden projeví v dlouhodobějším horizontu? Jestli se vůbec nějak projeví.
Host (Marie Bohatá): Tohle to je pro mě těžká otázka, já nejsem prognostik. Mým úkolem je poskytovat informace. Já bych možná ještě k tomu, co říkal pan Zahradník dodala, že my jsme také vnímali určitou změnu, samozřejmě, v tom vývoji, ale po určitou dobu jsme se domnívali, že to opravdu souvisí s těmi povodněmi. Já si myslím, že to bylo velmi logické vysvětlení. A v momentě, kdy už se nám zdálo, že ten vliv povodní byl překonán, ale nejenom povodní, i ta samozřejmě slabá zahraniční poptávka byla velmi důležitá, tak jsme začali pátrat po tom, jestli to není něčím jiným a tak se , tak se tedy ta chyba objevila. My jsme určitý signál vyslali odborné veřejnosti při odhadu hrubého domácího produktu za třetí kvartál, což bylo jedenáctého prosince, kdy jsme upozorňovali na nezvykle vysokou diskrepanci na straně tvorby a užití u toho hrubého domácího produktu. Ale v té době my jsme skutečně ještě nic nevěděli. Tak to jenom na doložení toho vnímání určitého problému z naší strany.
Moderátor (Martin Veselovský): Vzhledem k tomu, pane Zahradníku, že vy jste analytik, tak pravděpodobně ta otázka bude lépe směřovat na vás, zda ten, tato disproporce v údajích bude mít nějaký dopad například co se přízně zahraničních investorů týče.
Host (Petr Zahradník): Zprostředkovaně. Určitě zprostředkovaně. Paní předsedkyně zde zmiňovala dopad nebo vztah mezi zahraničním obchodem a devizovým kurzem koruny, jestli devizový kurz na něco v České republice reaguje, tak je to právě především zahraniční obchod a následně možná data o hrubém domácím produktu, jež jsou však publikovaná na čtvrtletní bázi nebo ve čtvrtletním , ve čtvrtletní periodě zveřejnění a tam si myslím, že skrze vývoj kurzu koruny samozřejmě můžou zahraniční investoři jak reální, tak, tak finanční portfolioví investoři bezesporu se rozhodovat, zda umístí či neumístí své investice co České republiky. Jinými slovy, v případě nějakého razantního posílení kurzu koruny se může těmto investorům zdát, že česká lokalita je zkrátka příliš drahá na to, aby tam umisťovali své továrny a raději budou toto rozhodnutí činit ve prospěch v současnosti kultivujícího se Ruska, Ukrajiny, či zemí bývalé Jugoslávie. To je jeden z mnoha případů, které může třeba toto rozhodnutí ovlivnit. Na, na základě, na, na, na druhé straně se domnívám, že ta délka v uvozovkách toho omylu nebyla tak dlouhá, aby ten kurz nemohl tu korekci , tu korekci učinit ve velmi, ve velmi krátkém období. Jinými slovy, zahraniční investoři se určitě nerozhodují na základě kursového vývoje v rámci jednoho čtvrtletí, ale zkoumají dlouhodobý vývoj nejenom kurzu, ale i úrokových sazeb a všech ostatních veličin, takže opět odpovím. Ten vliv na to rozhodnutí může být určitý, nikoliv však rozhodující.
Moderátor (Martin Veselovský): Tak já bych touto, lehce optimistickou prognózou dnešní Duel Radiožurnálu ukončil. Mými hosty byli předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá a analytik společnosti Consec Finance Petr Zahradník. Já vám děkuji, že jste přišli, děkuji za váš čas a hezký večer.
Host (Marie Bohatá): Také, na slyšenou.
Host (Petr Zahradník): Na shledanou.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.