Chutě celé Asie se sešly v Singapuru. Nejlépe se najíte u stánku, ale raději se tam moc nerozhlížejte

Gastronomie v Singapuru je považována za jednu z vůbec nejlepších v Asii, a přitom paradoxně nic takového jako singapurská kuchyně neexistuje. Nabídku tam totiž tvoří jednotlivé regionální kuchyně, které se navzájem ovlivňují a samozřejmě si i konkurují. Výsledkem je doslova kulinářský ráj.

Hinduistický svatební průvod ještě jednou obejde svatyni Srimariaman, a třebaže jsou hudebníci pozváni ke slavnostní tabuli, jdou se „dorazit“ do lidové jídelny na ulici Treng-ganu. A míří najisto – ke stánku pana Wanga.

Singapur: multikulturnost se musí podporovat, ale i kontrolovat

Singapur chce být multikulturní a zároveň mít svůj rozvoj pod kontrolou

Více než třetina obyvatel Singapuru jsou cizinci. Jejich počet by měl v následujících letech podle plánů vzrůst dokonce na polovinu. Místním se to nelíbí. Chtějí vzkvétající město jen pro sebe! Vláda však nechce z velkolepého plánu rozvoje ustoupit.

Zvuk hořáku pana Wanga by mohl připomínat zapalování raketových motorů první singapurské rakety, tedy kdyby Singapur nějakou raketu měl. Pan Wang na něm deset hodin denně čaruje se svým wokem – typickou hlubokou pánví.

„Když se o wok dobře staráte, vydrží vám třeba deset let. A dobře se starat znamená nepřehánět to s mytím. Skutečně. Chemie nedělá woku dobře,“ směje se pan Wang na začátku své dnešní šichty.

Čínská čtvrť v Singapuru

Na hygienu nehleďte

Jeho předci přijeli do tehdy ještě britského Singapuru z jihočínského Kantonu. A tak dodnes staví svou nabídku na xiāmǐ neboli dušených krevetách, fǔrǔ – ostrém tofu, nebo làròu – soleném vepřovém masu.

Hlídat teplotu, správně míchat a hlavně kořenit. Špekáčky podle českého receptu sklízejí v Thajsku úspěch

Thajské špekáčky chutnají stejně jako ty české, jen jsou o něco pikantnější

Thajská kuchyně patří mezi nejoblíbenější na světě a do téhle asijské země za ní přijíždějí miliony lidí z celého světa. Sami Thajci ale stále častěji přicházejí na chuť evropským pokrmům. Velký úspěch tam sklízejí české uzeniny. Nedaleko města Chiang Mai například najdete provoz, kde párky a klobásy vyrábějí přesně podle české receptury.

Lidové jídelny, jako je ta jeho, by hygienické předpisy Evropské unie zlikvidovaly za pár hodin. V Singapuru je to ale prostor, který si místní nedají vzít.

„Nekoukejte na hygienu. Posuzujte jen, jestli vám chutná a jestli poměr cena a chuť stojí za vaše peníze. To ostatní je nepodstatné,“ přesvědčuje mě Španěl Guillermo. V Singapuru žije šestým rokem a na podobné jídelny nedá dopustit. Vodí sem všechny své návštěvy a nikdo si prý ještě nestěžoval.

Trumpova kštice a Bomba světového míru

I politický summit prochází žaludkem. Manažeři singapurských restaurací se rozhodli využít k reklamě i amerického prezidenta

Nedávný summit amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem přivedl do města přes dva tisíce novinářů z celého světa a další tisíce turistů. Jíst a pít museli všichni, a tak bary a restaurace ve vyhlášené čtvrti Singapur River připravily speciální menu.

„Strávil jsem několik dnů přemýšlením, jak využít summit v našem byznysu. Tohle je výsledek a musím říct, že hosté jsou nadšeni,“ ukazuje Horst, manažer Sky baru v singapurské maríně, na pořádně vypasený a propečený burger. Jmenuje se Donaldův a zdobí ho podobizna rozčepýřeného amerického prezidenta. A pokud jste ochotni dát za něj v přepočtu 560 korun, za chvíli ho máte na stole.

Trump a Kim se v Singapuru sejdou na ostrově s temnou minulostí

Singapuřané jsou na svou zemi hrdí

Ani po týdnech vyjednávání sice Spojené státy a Severní Korea zřejmě nejsou o nic blíže k dosažení dohody o severokorejském jaderném odzbrojení, obě země se však alespoň domluvily na luxusním prostředí pro setkání jejich lídrů. Americký prezident Donald Trump se tak příští týden sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v hotelu Capella na singapurském ostrůvku Sentosa.

Za 450 korun dostanete v jiném podniku třeba Rakeťákovu tortillu nebo koktejl jménem Bomba světového míru. „Není tak sladký, jak na první pohled vypadá, to je dobře. Jen ty barvy jsou takové jedovaté,“ směje se paní Naru, která koktejl přišla vyzkoušet.

A jeden z luxusních hotelů na vyhlášení nákupní třídě Orchard zase nabízí specialitu s názvem Burger Světové bestie. Kdo je míněn tou bestií světového významu, ale personál neprozradil ani po skončení americko-severokorejského summitu.

autoři: David Jakš , and | zdroj:
Spustit audio