Chudší rodiny s dětmi dají za bydlení už skoro 40 % svých příjmů, ukazuje průzkum
Loni tvořily náklady na bydlení v průměru necelou čtvrtinu příjmů českých domácností, letos na ně padne už skoro třetina rodinného rozpočtu. A nízkopříjmové domácnosti jsou na tom ještě hůř. Za energie, nájmy nebo splácení hypotéky letos české domácnosti zaplatí průměrně o 2400 korun měsíčně víc než před rokem. Ukazují to data projektu Radiožurnálu a společnosti PAQ Research Česko 2022: Život k nezaplacení oceněného minulý týden Křišťálová lupa v kategorii Obsahová inspirace.
Všem typům domácností stoupaly během roku náklady na bydlení přibližně stejně. Chudší polovině průměrně o dva tisíce, bohatší polovině o tři tisíce korun měsíčně. Pro nízkopříjmové domácnosti to je ovšem mnohem citelnější zásah do rodinných rozpočtů. Bydlení jim teď ukrojí zhruba 36 % z příjmů, loni to bylo 28 %.
Důsledkem je, že čím dál víc z těchto domácností se ocitá na konci měsíce na nule nebo s minimálními úsporami. „Narůstá celkový počet domácností, kterým po zaplacení jídla a bydlení zbývají na měsíc jen tři tisíce korun, tedy sto korun na osobu a den. Před rokem bylo takových domácností 9 %, nyní je to už 14 %,“ upozorňuje spoluautorka studie Eliška Dvořáková.
Řešení? Spolubydlení i útěk za město
Dražší bydlení se odráží i na realitním trhu. Podle mluvčího digitální realitní služby Bezrealitky.cz Františka Brože byl letos nárůst cen nájemního bydlení po celé republice za poslední roky rekordní. Jen ve třetím čtvrtletí nájmy meziročně stouply o 14 procent. V Praze a Ostravě to bylo dokonce o pětinu.
Zdražování bydlení se projevuje i ve stoupající oblibě spolubydlení a vede i k dalšímu jevu - stěhování do levnějšího, většinou za město.
Čtěte také
„Vidíme i to, že lidé přecházejí z větších, dražších bytů do menšího, levnějšího bydlení. Ale třeba velkou rodinu do malého bytu nepřestěhujete,“ popisuje Brož. „Takže naprostá většina domácností nešla ani tak do menšího, jako spíše do vzdálenějšího bytu a stěhovala se třeba na okraj města nebo dokonce za jeho hranice.“
Průzkumu z přelomu října a listopadu se zúčastnilo přes 1700 respondentů.
Další podrobnosti včetně přehledné infografiky k projektu Česko 2022: Život k nezaplacení najdete na zpravodajském serveru iROZHLAS.cz.
Související
-
Křišťálová lupa pro projekt Radiožurnálu! Česko 2022 zvítězilo v kategorii Obsahová inspirace
Cenu v divadle Pod Palmovkou převzal šéfredaktor serveru iROZHLAS.cz Martin Samek. Anketa Křišťálová lupa oceňuje nejlepší projekty a osobnosti na českém internetu.
-
Není produktivní, aby rodiče byli čtyři roky doma s dětmi. Stát na tom tratí, říká sociolog Prokop
Rodičovská dovolená je v Česku nejdelší v Evropě. Její doba by se teď mohla zkrátit na maximálně tři roky. Návrh je v jednání Národní ekonomické rady vlády.
-
Funguje vládní deštník proti drahotě? Nad daty od sociologů diskutují Daniel Prokop a Marian Jurečka
Jak pomáhají vládní opatření v praxi a v čem stát naopak zaostává? Poslechněte si rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokop a ministrem Marianem Jurečkou.