Chuchelná na Opavsku je učebnicí železniční historie

19. červenec 2012

Pokud máte rádi historii, ale nechce se vám utrácet za vstupné, máme pro vás tip na zajímavý a poučný výlet. Cílem je dobře ukrytá technická památka, kterou velmi lehce přehlédnete. Přitom je živoucím důkazem minulosti naší země. Zveme vás do Chuchelné – malé pohraniční vesnice na Opavsku, kudy kdysi vedly železniční koleje až do Německa. Kdo chce, může hledat staré pražce nebo zapomenuté nádraží.

Psal se 20. říjen roku 1895 a celá Opava byla na nohou. Od tohoto dne mělo město přímé spojení s Berlínem.

„Stojíme v místě, kudy vedla trať. Dnes je tu zelená tráva,“ ukazuje Josef Kubný, nezávislý starosta Chuchelné. Společně stojíme u zdánlivě vyvýšeného remízku. Ve skutečnosti je to zarostlý železniční násep.

Pan Andělín Küffel je jedním z největších znalců starých kolejí a také pamětníkem. Dobře ví, kde jsou zachovalé úseky nebo kudy supěly lokomotivy z někdejšího Německa do ostravských železáren. Tady se psala skutečná historie – daleko od kronikářů.

„Trať se stala obrněnou linií. Pražce většinou byly ocelové, takže si z nich Rusové a Němci stavěli bunkry,“ popisuje pamětník.

Hlavně na polské straně o pár kroků dál jsou vidět celé zachovalé úseky. Jako by se tudy jezdilo naposledy včera.

„Nacházíme se u nádražní budovy. Koleje tu stále ještě leží. Když sem jedu, stále tu automaticky přibrzďuji, protože tu býval přejezd,“ usmívá se Andělín Küffel. „Byl tu fofr, jezdil tu jeden vlak za druhým.“

Pohled od železniční stanice k severní části Chuchelné

Zpátky na české území. I když by si v Chuchelné velmi přáli, aby tudy zase vlaky jezdily dál přes hranici, je to už asi jenom sen. Přitom by to byla jedinečná zkratka.

„Tento pozemek je v katastru nemovitostí zanesen jako majetek obce. Z hlediska účelovosti však je veden jako ochranné železniční pásmo. Z tohoto pohledu by nebyl problém dráhu obnovit,“ upozorňuje starosta Chuchelné.

Už neexistující železniční mezinárodní trať je skutečným muzeem v přírodě, o kterém se však moc neví. Kdo bude mít chuť a trochu času, může si ji projít tak, jak tuto cestu znali dávní strojvůdci. Bude to určitě více než procházka pohraničím.


Zobrazit část zaniklé trati v česko-polském pohraničí na větší mapě

autor: mrk
Spustit audio