Chovanec chce rozhodnout o reformě policie dnes. Výhrady mají Babiš i Bělobrádek

Spor o reformu policie dál vyostřuje vztahy mezi vládními stranami. Vyjasnit sporné otázky a zklidnit napětí by mohlo úterní jednání Bezpečnostní rady státu, zatím to však na to nevypadá. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je prý připravený reorganizaci odsouhlasit už po schůzce, tedy ještě před středečním dohadovacím jednáním v koalici. ANO hrozí, že by potom žádalo jeho rezignaci.

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že navrhl premiérovi, aby se Bezpečnostní rady státu (BRS) zúčastnil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní žalobci z Prahy a Olomouce Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan i celé vedení policie.

Babiš požaduje také účast Roberta Šlachty, který kvůli reformě v pátek rezignoval na místo šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu .

Ministr spravedlnosti už pozvánku dostal. Také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman řekl, že se na bezpečnostní radu chystá.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se omezil na oznámení, že o změnách v policii bude na radě informovat policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ministr Chovanec z ČSSD řekl po včerejší schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, že po jednání Bezpečnostní rady státu chce spornou policejní reformu podepsat. Když s tím nepočká až na středeční schůzku vedení vládních stran, bude hnutí ANO požadovat jeho rezignaci.

Podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by ministr vnitra nemusel s podpisem tolik spěchat.

„Bezpečnostní rada státu je v úterý večer a koaliční jednání je brzy ráno ve středu, takže snad to pár hodin přes noc počká. Ale je to samozřejmě v kompetenci ministra vnitra,“ podotkl Bělobrádek.

Chovanec s policejním prezidentem Tuhým a po nich také Babiš včera o reorganizaci mluvili s Milošem Zemanem. Hlava státu se prý k věci vyjádří dnes.

Čtěte také