Chodit po laně se naučíte za odpoledne. Anna Hanuš Kuchařová radí, jak na to

9. červenec 2018

Když se poprvé postavila na lano, skončilo to špatně. Dnes patří mezi nejlepší slacklinerky (neboli moderní provazochodkyně) na světě. „První pokus většiny lidí je tragický,“ popisuje Anna Hanuš Kuchařová v rozhovoru s Lucií Výbornou. 

Taky už jste v některém z městských parků narazili na skupinky lidí, kteří si mezi dva stromy napnuli lano a pokoušeli se po něm chodit? Pravděpodobně jste se právě potkali se slacklinery: moderními akrobaty, kteří se učí chodit po laně. 

Slacklinerka Anče Kuchařová: Zapomínám na gravitaci a vím, že ve své hlavě dokážu zajít daleko

Castleton: 493 m dlouhá highline

Přední česká slacklinerka Anče Hanuš Kuchařová nechodí lajny kvůli rekordům, ale objevuje ticho v sobě. Rok 2017 završila tříměsíční slacklinerskou svatební cestou do USA.

Nejde přitom o nic jednoduchého, Anna Hanuš Kuchařová, která v téhle disciplíně exceluje, ale nabízí pár tipů pro začátečníky.

„Je důležité napnout si krátké lano a hodně nízko – třeba tři metry dlouhé lano dvacet čísel nad zemí. Pak se chodit po laně naučíte za odpoledne. Jakmile je ale lano delší, třeba šest metrů, pak se víc chvěje,“ radí.

Slacklining se naučíte rychle

Ona sama dnes patří mezi světovou špičku. Na kontě už má celou řadu provazochodeckých majstrštyků: na napnutém laně například překonala 500metrovou hloubku nad údolím v yosemitském národním parku. 

Na lajně je vždy každý sám. U disciplín, jako je highlining, ale musí spolupracovat v týmu, všichni si musí vzájemně věřit.
Anna Hanuš Kuchařová

„Slacklining se dá naučit docela rychle. Jsou lidé, kteří chodí dva tři roky a jsou mnohem lepší než starší slacklineři. Dnes už se mnohem lépe ví, jak se to má dělat, během jednoho roku se člověk může dostat na highlajny, kdy lano napínáme ve výškách,“ popisuje profesionální trenérka slackline.

autoři: Lucie Výborná , als