Chemické zbraně v Sýrii použil Asadův režim, tvrdí USA. Zvažují přesně mířené údery

30. srpen 2013

Americký prezident Barack Obama se ještě definitivně nerozhodl, jestli nařídí vojenský útok proti Sýrii. Bílý dům si je na základě zpráv amerických tajných služeb jistý, že syrský režim použil chemické zbraně hned několikrát. Při posledním takovém útoku z minulé středy zemřelo přes 1400 lidí, včetně dětí. Podle Obamy svět nesmí dovolit, aby se něco podobného opakovalo. Chemický útok v Sýrii považuje za ohrožení národní bezpečnosti.

„Nemůžeme tolerovat zabíjení žen, dětí a nevinných civilistů chemickými zbraněmi. Takové útoky ohrožují i naši národní bezpečnost, protože porušují zavedené mezinárodní právo. Představují zároveň hrozbu pro naše spojence v oblasti, jako jsou Turecko, Izrael nebo Jordánsko," řekl americký prezident.

Spojené státy naléhavě vyzvaly mezinárodní společenství, které podle Obamy zatím nedokázalo podniknout nic, k rozhodné akci proti Sýrii.

„Ještě jsem se definitivně nerozhodl, jak na to odpovědět. Zvažujeme různé možnosti. V žádném případě nechceme dlouhou vojenskou misi. Přemýšlíme o omezeném a cíleném zásahu, který by ukázal Sýrii i dalším zemím, že mezinárodní společenství trvá na zákazu chemických zbraní," prohlásil Obama.

Podle ministra zahraničí Johna Kerryho, který vystoupil ještě před Obamou, se žádná akce, kterou by případně USA podnikly, nebude podobat Iráku nebo Afghánistánu. „Nebudeme posílat do Sýrie žádné vojáky,“ upřesnil s tím, že na reakci Mezinárodního společenství pozorně čekají také ostatní diktátorské režimy.

„Naše nečinnost může posílit Írán v jeho snaze získat jaderné zbraně. Může posílit Hizballáh, Severní Koreu a jakéhokoliv diktátora, který třeba uvažuje o použití zbraní hromadného ničení. Jen na nás záleží, jestli si tyto režimy budou vzpomínat na to, jak byl Asad potrestán, nebo na to, jak mezinárodní společenství jen přešlapovalo na místě a viníci unikli trestu. Naše rozhodnutí tak neovlivní jen samotnou Sýrii, ale naše postavení a naše zájmy po celém světě,“ zdůraznil Kerry.

Čtěte také

Z projevů Obamy a Kerryho ale také jasně vyplývá, že Spojené státy jsou opravdu odhodlané proti Sýrii zaútočit bez ohledu na to, co se bude dít v Radě bezpečnosti OSN, i bez ohledu na to, jak se rozhodnou jejich spojenci. Kdy by mohlo k útoku dojít, není zatím jasné.

Nedá se ani odhadnout, jak přesně by měl omezený zásah proti Sýrii vypadat. Všechno ale nasvědčuje tomu, že USA zasáhnou raketami ze svých válečných lodí, které do bezprostředního okolí Sýrie shromáždily na začátku tohoto a na konci minulého týdne.

John Kerry pak doplnil, že část tajných dokumentů, které dokazují odpovědnost syrského režimu za chemické útoky z minulého týdne, Spojené státy zveřejní.

Čtěte také

„Víme, odkud rakety odpálili, víme kdy a kde přistály. Víme, že rakety přilétly jen z oblastí kontrolovaných režimem a mířily do oblastí kontrolovaných opozicí. A víme, stejně jako celý svět, jaká hrůza zaplavila 90 minut poté sociální sítě. Zemřelo nejméně 1429 Syřanů včetně 426 dětí. O tom všem jsou důkazy. Takže hlavní otázka už není, co víme, ale co s tím uděláme,“ prohlásil Kerry.

Útok z 21. srpna pak šéf americké diplomacie označil za zločin proti lidskosti a syrského prezidenta Bašára Asada za zločince a vraha. Podle Sýrie jsou obvinění z užití chemických zbraní lživá a neopodstatněná. Syrské ministerstvo zahraničí to uvedlo v oficiálním prohlášení.

Vzorky, které mají přinést důkaz o údajném chemickém útoku v Sýrii, mají zkoumat laboratoře ve Švédsku a Finsku. Vzorky na damašských předměstích v uplynulých dnech sbírali inspektoři OSN. Sýrie mezitím oznámila, že se nespokojí s předběžnou zprávou inspektorů OSN, kteří prověřovali údajný chemický útok. Damašek hodlá uznat jen výsledky laboratorních šetření.

Mapa možných vojenských cílů v Sýrii
autoři: vpo , onh , Tea Turk , sib , ak
Spustit audio