Chcete nabrat svaly? Jen zvedání činek nestačí, varuje předseda Svazu kulturistiky a fitness
Chodit do posilovny, zvedat činky a pak už jen sledovat, jak svaly rostou. Tak přesně tak to v kulturistice a fitness nefunguje. Klíčový totiž není samotný pohyb, ale – jak upozorňuje Martin Jebas, předseda Svazu kulturistiky a fitness České republiky – něco úplně jiného.
„Základem úspěchu každého fitness sportovce je správná strava,“ zdůrazňuje. „Svaly musí mít z čeho růst. Chcete-li mít svalnatou postavu, musíte dbát na to, abyste ve stravě měli dostatek bílkovin, z nichž svaly rostou. Zároveň ale dodávejte i dostatek energie, abyste mohli trénovat s takovou intenzitou, jaká je třeba.“
Co by podle něj měl člověk, který touží po lepší postavě, výrazně omezit, jsou – nepřekvapivě – tuky. „Svalová hmota by měla být vidět, ne být zalitá pod vrstvou tuku,“ usmívá se.
Začátečníkům pomůže osobní trenér
Začínáte-li s cvičením, rozhodně nepodceňujte pomoc odborníků, radí Martin Jebas. „Ať už jde o trenéra, nebo o zkušenějšího kamaráda. Na druhou stranu – například informace o výživě si člověk dokáže nastudovat sám z internetu nebo knížek. Dobrý trenér v úvodních hodinách je ovšem nenahraditelný.“
Osobní trenér vám podle něj pomůže především v úvodních hodinách. Nejenže vás naučí správnou techniku jednotlivých cviků, ale pomůže vám i s vaší diagnostikou. Vyhnete se tak tomu, že byste si posilováním prohlubovali některé konkrétní zdravotní problémy, například bolesti zad nebo špatné držení těla.
Dobrý trenér se nejprve ptá
Ne každý, kdo se dnes označuje za osobního trenéra, je skutečným odborníkem ve svém oboru. Jak rozeznat ty dobré od těch, kteří vám v lepším případě nepomohou, v tom horším uškodí? Jde-li s vámi váš nový osobní trenér ihned do posilovny, kde po vás chce tu deset shybů, tu bench press, pak raději zamiřte jinam.
„Trenér si s vámi musí povídat. Musí zjistit, jak jste na tom zdravotně, zda máte nějaké starosti, zda vás něco bolí…“ vypočítává Martin Jebas s tím, že základem práce dobrého osobního trenéra je důkladná diagnostika klienta. „Měl by si vás vysvléknout do spodního prádla, zjistit, zda máte v pořádku páteř, zda nemáte předkloněnou pánev nebo třeba které svaly jsou ochablé.“
Pozor na genetiku
Podíváte se na čokoládu a hned vážíte o dvě kila víc. Pak pro vás má Martin Jebas špatnou zprávu. Svou roli v tom, jakým naše tělo spaluje a zpracovává energii, hraje i genetika.
I to je něco, s čím vám pomůže právě osobní trenér. „Podle toho, zda jste ektomorf, spíše štíhlejší, nebo endomorf, spíše zavalitější, uzpůsobí vás jídelníček i trénink. Jedné skupině se bude těžko nabírat, té druhé naopak těžko. Tomu dokáže osobní trenér celý trénink přizpůsobit.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.