Chceme dostat lidi z nákupních center do galerie. Kurátorka představuje Kokoschku i van Gogha

17. červen 2015

Rakouský umělec Oskar Kokoschka byl prý v Československu jako doma a často se nechával inspirovat Prahou, její architekturou i historií. Proto působí zcela přirozeně, že Národní galerie v Praze uspořádala výstavu s názvem Kokoschka a Praha. Pokud do Veletržního paláce na výstavu zajdete, uvidíte i portrét prvorepublikového prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

„Kokoschka miloval pohled na chrám svatého Víta a na Vltavu. To všechno se odráželo v jeho obrazech,“ přibližuje kurátorka výtvarného umění z Národní galerie v Praze Olga Uhrová. Jenže, jak následně připomíná, Oskaru Kokoschkovi nešlo o grafické zachycení města, ale spíš o zobrazení současnosti a minulosti.

A přestože Oskar Kokoschka obdržel československé státní občanství, musel v roce 1938 uprchnout. Když vzpomínal na poslední momenty v Praze, tvrdil, že při svém odjezdu viděl poslední hodinu Evropy.

V Anglii, kam se přesunul, pak namaloval obraz s názvem Nostalgie. „Je výrazem vztahu k českému prostředí a Praze,“ upozorňuje Olga Uhrová. Tento obraz se podle ní stal pomyslným rozloučením Kokoschky s Československem.

Čtěte také

Malíř, jehož obrazy byly během druhé světové války ničeny, namaloval také portrét prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „Kokoschka se tímto obrazem nevyjádřil jen v rovině portrétu,“ komentuje toto dílo Olga Uhrová a zdůrazňuje především neobvyklou barevnost. I tento obraz můžete vidět na zmíněné výstavě.

Kokoschka a Praha, výstava v pražské Národní galerii

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio