Chátrající fotbalová minulost Drnovic

23. srpen 2010
02086205.jpeg

Plesnivějící železobetonové monstrum uprostřed vesnice - tak vypadá nejnápadnější memento fotbalové slávy, kterou zažily Drnovice. Dotáhly to nejdál ze všech obcí, kterými se procházíme v našem letním seriálu o fotbalových vesnicích. Na stadiónu nedaleko návsi, který v současné době chátrá, hrál před deseti lety utkání o Pohár UEFA proti místnímu klubu i mistr světa a Evropy Thomas Hässler v dresu Mnichova 1860. Té době už však odzvonilo.

Nedělní mše začíná v drnovickém kostele netradičně v 10 hodin. Výkop domácího zápasu drnovických fotbalistů zůstává naopak tradičně v 10.15 hodin. Kdo je zvyklý chodit do kostela i na fotbal, musí si vybrat.

„Turisté bývají překvapeni, že malá vesnice má tak velký stadión. Pokud by stál ve velkém městě, kde se hraje první liga, měl by své využití. V naší situaci však nevíme, co s ním udělat. Nejspíš ho prodáme,“ přemýšlí drnovický farář Zbyszek Wawrowski a shlíží od kostela dolů na chátrající stadiónu. Je rád, že o stánek boží je, na rozdíl od fotbalového stadiónu, dobře postaráno. Právě se mu dostává nové fasády. Naopak jedna ze zdí stadiónu, na kterém hrála i česká reprezentace, viditelně plesniví a na tribuny, které byly postaveny na místě bývalého močálu, neustále zatéká. Voda ničí i v útrobách uskladněné stroje.

Nadějná budoucnost nového klubu

„Všechny stroje jsou už zničené. Máme tady postřikovač, což je drahá záležitost, kartáče,“ předvádí dílo zkázy pečovatel o areál, kterého v Drnovicích nikdo neosloví jinak než Pepo. Správce konkurzní podstaty povolil nově založenému drnovickému klubu, aby stadión využíval. Na jeho nezbytnou údržbu jako do černé díry padají až tři čtvrtiny klubového rozpočtu.

Na fotbal už v Drnovicích nechodí 6 tisíc diváků, i 200 nebo 300 diváků je počet vysoko nad poměry. Nově založený klub třikrát v řadě postoupil a hraje 1.B třídu. „Drnovicím by už i z historického pohledu slušela krajská soutěž, ale uvidíme, co bude dál,“ plánuje trenér a místopředseda klubu Oldřich Jelínek. Přesto je duch ligové minulosti v Drnovicích stále živý.

V Drnovicích už je to dnes jiná podívaná

„Pamatuji si, jak jsem chodil fandit do kotle. Na fotbal se tehdy dalo chodit, protože tu hrál i Radek Drulák nebo Jaroslav Šilhavý. Co jméno, tak pomalu reprezentant,“ vybavuje si současný předseda klubu a také vrchní restaurace nedaleko stadiónu Daniel Brtníček.

Kvůli stadiónu se vzdala svého rodného domu

Jak se ukazuje, tak i zmínění reprezentanti si na drnovická léta rádi vzpomenou. „Bylo to dobré v tom, že jeden hráč donesl vajíčka, další zabíjačku. Jako na vesnici,“ popisuje Radek Drulák, který jeden čas dojížděl z Olomouce s Karlem Brücknerem. Právě on pozdějšího kanonýra do Drnovic coby trenér přivedl. „Hodně jsem se za něj přimlouval a nakonec byl jeho příchod brán velmi pozitivně,“ nastiňuje Karel Brückner.

Nejvíc však k Drnovicím přilnul současný kouč Jablonce a reprezentační asistent František Komňacký, který v tamním klubu strávil mnoho let jako hráč i trenér. Dokonce si postavil v Drnovicích domek, v němž bydlí dodnes, a jeden rok řídil místní základní školu. „Přihlásil jsem se do konkurzu a nakonec ho i vyhrál. Na rok práce vzpomínám rád, škola je jen asi sto metrů od stadiónu, a tak jsem to měl blízko,“ vysvětluje František Komňacký.

Radek Drulák už má ve fotbale odpracováno

Zmíněná škola funguje dodnes a Drnovice by se bez ní těžko obešly. O stadiónu podobné tvrzení rozhodně neplatí. „Když jdu každý den okolo, bolí mě srdíčko. Vzpomenu si, kolik stavba stadiónu stála peněz a že na něm spousta lidí pracovala. Dnes se na stadión podíváte a vidíte vymlácené sedačky a okna, padající omítku. Je mi z toho opravdu bolestivě,“ říká Antonie Dvořáková, bývalá starostka Drnovic. Její smutek navíc prohlubuje vědomí, že kvůli výstavbě rozpadajícího se stadiónu zbourali její rodné stavení.

Příští týden poslouchejte, čtěte a na fotografiích prohlížejte: 8. díl – Blšany

Během podzimu je v rámci projektu Fotbalové vesnice v plánu výstava, kde mimo jiné spatříte více dokumentárních fotografií z jednotlivých obcí. Budeme včas informovat. Fotbalové vesnice jsou také na Facebooku, navštivte je…


Zobrazit mapu fotbalových vesnic na větší mapě